reklamı kapat

POPÜLER

500 km menzil, 4 saniyenin altında 0-100 km/s hızlanma; karşınızda MG E-motion!

Şanghay Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak olan konsept, MG’nin eski günlerine dönüşü için kilit rol üstlenebilir.

Kuruluş yılı olan 1924‘ten itibaren tamamen performans odaklı modelleriyle otomobil dünyasında varlığını sürdüren İngiliz üretici MG, tarihinde önemli bir kilometre taşı olacak olan elektrikli otomobil modelinde de bu kültürünün devam edeceği sinyallerini vermeye başladı. Coupe ve roadster modelleriyle sekiz silindirli motor teknolojisini bir araya getiren ve bu performans kültürünü motor sporları organizasyonlarında da sergileyen marka elektrik motoruna geçiş sürecinde hibrit yerine doğrudan tamamen elektrikli bir modelle piyasaya girecek gibi gözüküyor. Önümüzdeki hafta içerisinde kapılarını açacak olan Şanghay Otomobil Fuarı MG’nin geleceği için de oldukça önemli bir organizasyon olacak.


E-Motion adıyla tanıtılacak elektrikli performans otomobilleriyle ilgili ayrı bir heyecan yaşayan MG yetkilileri ortaya çıkardıkları tasarımla doğrusunu söylemek gerekirse bizleri de heyecanlandırmayı başardılar. Kelebek kapı olarak nitelendirilen yukarı doğru açılan formuyla tasarımı kadar bu yapısıyla da bir hiper otomobili andıran araç tasarım çizgileriyle oldukça iddialı. Markanın SUV modeli ZS‘de kullanılan ön ızgara tasarımının yer aldığı konseptte en büyük farkı biraz Mazda biraz Aston Martin’i andıran ışıklandırma grubu ve yanal tasarım çizgileri oluşturuyor.


Aslında bakılırsa aracın tasarımı kadar ilk açıklanan teknik değerlerleri de oldukça etkileyici. Sahip olduğu bataryalarıyla yaklaşık 500 kilometre menzil değeri vadeden E-motion 0’dan 100’e dört saniyenin altında erişebiliyor. İlk kez önümüzdeki hafta sergilenecek olan araçla ilgili altı çizilmesi gereken nokta üretim bölümünde. MG yetkilileri modeli piyasaya sunma konusunda hızlı davranarak rakiplerinin önüne geçmeyi hedefliyor. Beklentiler modelin önümüzdeki 18 ay içerisinde üretime hazır bir şekilde kullanıcılarla buluşturmak. Yeni markaların yanı sıra eski popülaritesini kaybetmiş köklü markalar için de yeni bir başlangıç şansı olan elektrikli otomobil liginin MG’ye neler katacağını önümüzdeki günler gösterecek.