reklamı kapat

POPÜLER

dims

5G destekli akıllı bandajlar sağlık sektöründe devrim yaratmaya hazırlanıyor

17 Nisan 2017

Herhangi bir yaralanma olduğu takdirde yaraya konan pansuman bezini sarmaya ya da sargıyı desteklemeye yarayan bandajlar, kırıklarda bölgenin tespiti ve hareketsizliğini sağlamak için de kullanılıyor. Yarayı dış etkilerden korumak, kol ve bacaklardaki kanamaları durdurmak ve şişlikleri önlemek amacıyla da kullanılabilen bandajları açmadan yaranın iyileşip iyileşmediğini görmek oldukça zor.

Swansea Üniversitesi‘ndeki bilim insanlarının geliştirdiği bir bandaj ise bu soruna çözüm getiriyor. Bir yaranın nasıl iyileştiğini tespit etmek isteyen bilim insanları akıllı bir bant geliştirmeyi başardı. Bunun için 5G kablosuz bağlantı teknolojisinden ve nano boyutta sensörlerlerden yararlanan araştırmacılar akıllı bandajları 3D yazıcıyla üretmeye hazırlanıyor. Akıllı bantların doktorlara hastalıklarla ilgili bilgileri sürekli aktaracağı için 5G teknolojisinin gerekli olduğu belirtiliyor.

Bilim insanlarının aktardığı bilgilere göre bu teknolojinin çalışması için yerine getirilmesi gereken birkaç husus var. Nano boyuttaki sensörlerin geliştirilmesi tamamlanmış olsa da Galler’deki Swansea şehrinde 5G teknolojisinin ticari kullanıma sunulması gerekiyor. Akıllı bandajlarla ilgili test çalışmalarının 12 ay içerisinde başlaması bekleniyor. Bu pratik ürünün piyasaya sürülmesi durumunda hasta kişilerin sargı bezlerini daha çabuk çıkarmaları mümkün olacak. Doktorların hastalıklarla ilgili bilgileri hızlı bir şekilde öğrenebilecekleri akıllı bandajlar aynı zamanda yaralanan kişilerin hastaneye gerçekten gerekli olduğu zaman gitmelerine de yardımcı olacak.

YORUMLAR