reklamı kapat

POPÜLER

5G teknolojisi 5G telefonlar

5G teknolojisi ve 5G telefonlar için heyacanı bitiren video [İzle]

5G teknolojisi üstüne kurulan 5G akıllı telefonlar çok mu erken çıktı dersiniz? Bu soruyu birçok kişi soruyor. Yapılan bir test ise cevabı açık şekilde veriyor.

Şu an piyasada birçok 5G akıllı telefon modeli bulunuyor. Ancak yapılan testler gösteriyor ki ne telefonlar ne de altyapı henüz bu teknolojiye tam olarak hazır değil. Bu konuda kısa süre önce bir video yayımlayan ünlü YouTuber Marques Brownlee, satın aldığı Galaxy S10 5G ile “5G altyapısının” aktif edildiği Amerika’daki bir bölgeye deneme amacıyla gidiyor. Burada testler yapan Brownlee, teknolojinin sunduğu mevcut deneyimi açıkça gözler önüne seriyor. 5G teknolojisi yüksek frekanslarda görev yaptığı için büyük alanlara tek bir baz istasyonu üstünden yüksek hızda veri sağlanamıyor. Bunun yerine yukarıdaki videoda görebileceğiniz gibi elektrik direkleri üstüne dahi konumlandırılabilecek kadar ufak istasyonlar kullanılıyor.

Bu istasyonların hemen yakınında 5G inanılmaz hızlı çalışıyor. Denemelerde 2.1 Gbps ya da daha stabil olarak 1.5 Gbps gibi akıl almaz hızlara ulaşılabiliyor. Ancak bu ufak istasyondan uzaklaşıldığı zaman hız çok ciddi şekilde düşmeye başlıyor. Burada 100 metre ileriye gitmek bile alınan hızın yarı yarışa düşmesine yeterli oluyor. Ayrıca hızın yağmur ve çevredeki binalardan da çok ciddi olarak etkilendiği belirtiliyor. Hepsine ek olarak 5G teknolojisi şu an ping değerlerinde beklendiği kadarıyla düşük gecikmelerde çalışmıyor. Bu da yeni dönemin en önemli getirisinin pratikte henüz sunulmadığını gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

5G teknolojisi gerçekten önemli ancak sürecin daha çok başında bulunuyoruz

Bunu diyoruz çünkü normal çaptaki şehirlerin bile bu ufak istasyonlar aracılığıyla kapsama alanına alınması inanılmaz uzun sürecek gibi görünüyor. Daha birçok bölgede LTE hızları tam olarak verilemezken, 5G için oluşturulan “büyük heyecan” biraz fazla abartı ve iyimser gibi görünüyor. Elbette gelecek için çok önemli olan bu teknoloji, şu an ABD’de bile milyar dolarlık yatırımlara ihtiyaç duyuyor. Bu da 5G için olan heyecanı ciddi anlamda azaltıyor. Şu an 5G’li bir telefon almanın gerçekten hiçbir anlamı bulunmuyor. Ayrıca Marques Brownlee, Galaxy S10 5G modelinin testler sırasında ciddi şekilde ısındığını ve pili harcadığını belirtiyor. Yani telefonlar da henüz bu yeni nesil tam olarak desteklemiyor.