reklamı kapat

POPÜLER

600 kilometrelik menzil değeriyle Tesla’nın en “süper” rakibi: Classic Factory Elextra

İlk ipuçlarıyla yaklaşık dört ay önce karşımıza çıkan Elextra ismi, teknik özellikleri ve tasarımıyla “süper otomobil” sınıfının en yeni elektrikli temsilcilerinden olacak.

2009 yılında tasarımcı Robert Palm tarafından kurulan Classic Factory markasının adını son olarak şubat ayı içerisinde sizlerle paylaşmıştık. O dönem genel yapısıyla ilgili soru işaretlerin olduğu model için artık planlarını ve hedeflerini ortaya koymaya başlayan ekip görünüşe göre tasarım açısından benzetilen Lamborghini Aventador‘u bile kendisine rakip olara görmüyor. Dört kapı sedan formlu elektrikli spor modeliyle nihayet yollara çıkmaya hazırlanan marka Tesla Model S‘in en üst versiyonu olarak nitelendirebileceğimiz P100D’yi son dönemde teknik anlamda zorlayabilecek önemli opsiyonlardan birisi olacak gibi gözüküyor.


Aracın menzil değerine geçmeden evvel teknik detaylarına bakarak ilk adımda sunduğu performansın kapasitesini göz önüne almakta fayda var. Genel ağırlık değerinde kazanım sağlanılması adına karbon fiber monokok şasi üzerine geliştirdiğini gördüğümüz model dört tekerlekten çekiş altyapısıyla birlikte geliyor. Elektrik motorlarının kombinasyonuyla toplamda 680 beygirlik bir güç değerine sahip olduğu açıklanan Elextra’nın 0-100 değeri 2,3 saniye olarak verilirken maksimum sürat değerinin saate 250 kilometre olduğu ifade ediliyor. Aracın teknik değerlerine baktığımızda tasarımındaki havayı yansıttığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Tek seferde sunduğu 600 kilometrelik menzil değeriyle de geriye kalan son soru işaretini de ortadan kaldırıyor. Almanya’nın Stuttgart kentinde tamamen el yapımı olarak toplamda 100 adet üretilecek olan Elextra ile ilgili detaylı belgeleri bu yıl içerisinde görmeyi bekliyoruz.