reklamı kapat

POPÜLER

750 beygirlik güç, 5 dakikalık şarj ile 100 kilometre menzil; karşınızda Mercedes-Maybach Ultimate Luxury [Video]

Çin’de sergilenecek olan Mercedes-Maybach Ultimate Luxury, markanın gerek tasarım gerekse teknolojik geleceğinin planları üzerine şekilleniyor.

Mercedes’in Maybach ortaklığıyla yepyeni bir konsept model hazırlığı içerisinde olduğunu öğrendiğimiz ilk andan itibaren, bizleri yine oldukça radikal bir yapının beklediğini düşünmeye başladık. Nitekim dört gün önce sizlerle de paylaştığımız sızıntı görselleri üzerinden karşımıza çıkan Ultimate Luxury isimli bu konsept, kafamızda kurduğumuz beklentileri yanıltmayarak bu zamana kadar hiç görmediğimiz bir karakteri beraberinde getireceğini gösterdi. Vision 6’dan gelen ön tasarımının garip bir arka bölüm ile tamamlandığı proje, bugün itibarıyla merak edilen tüm özellikleriyle fuarda sergilenmeye hazır. Beklediğimiz gibi elektrikli bir otomobil olarak geliştirilen Mercedes-Maybach Ultimate Luxury, performans değerleriyle gelecek için umut vadediyor.

Teknik özellikler

Üzerinde dört farklı elektrik motorunun görev yaptığı modelde, bu ünitelerin bir araya gelmesiyle 750 beygir gibi bir gücün ortaya çıktığını görüyoruz. Dört tekerlekten çekişli altyapısıyla maksimumda 250 km/s hıza erişebilen aracın tek seferde kat edebildiği menzil değeriyse 500 kilometre olarak teknik tabloya yansıyor. Mercedes’in önemli bir yatırım yaptığı hızlı şarj teknolojisinden de mahrum bırakmadığı Ultimate Luxury, 350 kW‘lık bir güç ünitesi üzerinden şarj edilebiliyor. Bu da Mercedes’in altını çizerek paylaştığı 5 dakikalık şarj ile 100 kilometre menzil değerinin en önemli anahtarlarından birisi.


Projede Maybach etkisini hissettiğimiz en önemli nokta ise içeride başlıyor. Burada S-Serisi’nden de bildiğimiz rahatlık ve lüks limitlerinde gezen aracın konsolunda 12,3 inç‘lik dijital ekranlar yer alıyor. İçeride Rose Gold rengine, bolca kristal ve ahşap detaylara yer veren geliştirme ekibi, arka tarafta seyahat edenlerin çay keyfini bile orta konsolda yer verdiği bölümde düşünmüş. Önümüzdeki süreçte Maybach imzalı olarak hayata geçirilmesi planlanan Ultimate Luxury konseptinin, satışa hazır haliyle nasıl bir yapıya sahip olacağıysa şimdiden merak konusu. Bekleyip göreceğiz.

Video