reklamı kapat

POPÜLER

760 beygirlik “altın dokunuş”; Aston Martin DBS GT Zagato Special

Sınırlı üretim adetlerle satışa sunulan Aston Martin DBS GT Zagato Special, fantastik konfügrasyon seçenekleriyle beraberinde ilkleri getiriyor.

Son dönemlerdeki yükselişini sürdüren Aston Martin, giriş seviyesinden ailenin en üst noktasına kadar başarılı bir jenerasyon yakaladı. Özellikle yeni tasarım karakteriyle yakalanan bu başarının özel üretim versiyonlarla bir araya gelmesiyle de karşısında oturup kahvemizi içerken izleyeceğimiz şaheserler ortaya çıkıyor. Bu başlık altına rahatlıkla yazabileceğimiz. Aston Martin DBS GT Zagato Special da son dönemlerde aklınıza kazınana en güzel otomobillerden birisi olma iddiasında. İlhamını DB4 GT Zagato’dan almasından ötürü genetik miras ve tarih açısından da ayrı bir yeri olacak modelden toplamda sadece 19 adet üretilecek. İçerisinde altın detaylarların da bulundu özellik listesinin bir araya gelmesiyle de ortaya yaklaşık 7,4 milyon dolarlık etikete sahip bir otomobil çıkıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aston Martin DBS GT Zagato Special

Modeli eşsiz kılan donanımları öncesinde dilerseniz ilk olarak motor konusundaki soru işaretleri ortadan kaldıralım. Yıl içerisinde tanıtımı gerçekleştirilen Superleggera versiyonundan tanıştığımız 5,2 litrelik V12 makine bu otomobile “can veriyor”. Standart versiyonlarda 715 beygir güç üreten bu makinenin bu modele özgü olarak 760 beygir güç üretiyor olması da kayda değer nitelikler arasında olacak. Onu dışarıdan özel yapan noktalar ise ilk adımda Süpernova Kırmızı olarak nitelendirilen ve DB4’e atıfta bulunan renk seçeneğiyle başlıyor. Karbon fiber ve altın alaşımlarının tercih edildiği jantların üretim sürecinde üç boyutlu yazıcının tercih edilmiş olması da güncel teknolojinin bu tarihsel anlama yaptığı keyifli bir etki olacak. Özellikle aracın doğrudan karakterini oluşturan ızgaranın dahi karbon fiber olarak tercih ediliyor olması, eşine ilk kez rastladığımız noktalar arasında. Kokpitte de devam eden bu üç boyutlu yazıcı üretiminin toplamda 100 saati kapsadığı da paylaşılan bilgiler arasında. Altın kaplamayı kokpitte de sunan Aston Martin, bunu tercih etmek istemeyenlere şık olarak karbon ve alüminyum kaplamayı da öneriyor. Geçmişle günümüzü bir arada sunan bu özel otomobilin koleksiyonerler üzerindeki etkisiyse çoktan başladı.