reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

79.500 TL’lik altın kaplama PlayStation 5 ortaya çıktı

Xbox Series X ve Series S konsollarının fiyatlarının açıklanmasının ardından tüm gözler PlayStation 5 konsoluna çevrilmiş durumda. Satış fiyatı sır gibi saklanan konsolun 24 karat altın kaplamalı modelinin fiyatı ortaya çıktı.

Truly Exquisite isimli internet sayfası tarafından paylaşılan bilgiye göre 24 karat altın modelin fiyatı 7.999 pound olacak. Kullanıcılar konsolu 18 ayar roze altın kaplamayla da satın alabiliyor. Bu modelin fiyatı ise 8.099 pound. Bu belirttiğimiz fiyatların konsolun dijital versiyonu için geçerli olduğunu söyleyelim. Diskli versiyonları için bu fiyatların üzerine 100 pound daha ilave ediliyor. Şirket, oyun konsolu için geliştirilen DualSense uzaktan kumanda ve kulaklık modelinde de altın malzemesine yer veriyor. Bu cihazların satış fiyatları da sırasıyla 649 pound ve 399 pound.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 konsolun sunduğu özellikler neler?

PlayStation 5, gücünü sekiz çekirdekli AMD Zen 2 işlemcisinden alıyor. Konsoldaki işlemci saat hızı ise 3.5 GHz. Bu hıza ulaşması sayesinde çok hızlı bir performans sunan konsol performans açısından sınırıları zorluyor. Oyuncuların beklentilerini karşılayacak düzeyde bir performans sunan konsol grafik açısından oyunculara görsel şölen yaşatıyor.

AMD’nin RDNA 2 mimarisi temel alan ve 2.23 GHz’de saatte 10.28 teraflop ve 36 işlem birimi vadeden özel bir grafik işlemcisinin yer aldığı PS5’te 16 GB GDDR6 RAM bulunuyor. Wi-Fi 6 bağlantı noktasıyla gelen konsolda bununla birlikte SSD depolama çözümü mevcut. Sony’nin belirttiğine göre PS4’te 1 GB’lık boyut için 20 saniyelik bir ön yükleme süresi bulunurken, PlayStation 5’te 2 GB’lık veri için yükleme süresi 0,27 saniye. Konsolun kasım ayının sonunda yurt dışında satışa sunulacağı ifade ediliyor. Konsolun Türkiye’de aralık veya önümüzdeki yılın başında satışa sunulması bekleniyor.

İlgili video

PlayStation 5’in tanıtım videosu