reklamı kapat

POPÜLER

Huawei EMUI 11

Huawei EMUI 11 tanıtıldı; işte destekli telefonlar ve detaylar

Akıllı telefon tarafının önemli ismi Huawei, yeni arayüz yapısı EMUI 11 için resmi tanıtımı kısa süre öne gerçekleştirdi. İşte detaylar;

Huawei telefon sahipleri tarafından oldukça merak edilen Huawei EMUI 11, Huawei Developer Conference 2020 kapsamında resmi olarak görücüye çıkarıldı. Android 11 değil Android 10 temelli sürüm, EMUI arayüzü bir adım daha öteye taşıyor. Arayüzü genel olarak iyileştirem ve geçişleri çok daha yumuşak hale getirilen sürüm, yeni AOD özellikleri ve tasarımlarıyla karşımıza çıkıyor. Bünyesine birçok canlı simgeler eklenen EMUI, çoklu pencere ve ekranı bölerek kullanmak konusunu merkeze alarak boyutları değiştirilebilen pencereler ile etkileyici bir kullanım yapısı sunuyor. Bağlı Huawei bilgisayarlarda artık üç ayrı uygulamanın çalıştırılmasına imkan tanıyan arayüz, gizlilik ve güvenliği de artıyor. Artık kesinlikle arka planda kamera ve mikrofon kullanımına izin verilmiyor ve yeni izinler de geliyor. Bazı diğer arayüz değişiklikleri de yapılan Huawei EMUI 11, genel olarak güzel görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei EMUI 11 güncellemesi hangi cihazlara gelecek?

Sürüm, resmi kanallardan daha önce gelen bilgiye göre ilk aşamada şu cihazlar için kullanıma sunulacak:

  • Mate Serisi: Mate 30 Pro, Mate 30, Mate 30 RS Porsche Design, Mate 20X / Pro, Mate 20 RS Porsche Design, Mate X.
  • P Serisi: P40 / Pro, P30 / Pro.
  • Nova Serisi: Nova 6 5G, Nova5T / Pro, Nova5z, Nova 5i Pro.
  • Tabletler: MatePad, Mediapad M6.
  • Honor modelleri: Honor V30 Pro, Honor V20, Honor 20 Pro, Honor 20s, Honor 20 Youth Edition, Honor 9X Pro.

Ancak bu telefonlar arasına ileride yenilerin de ekleneceği görülüyor. Bu arada Huawei Developer Conference 2020 kapsamında HarmonyOS 2.0’ın da geldiğini belirtmek gerekiyor. 2021’de akıllı telefonlara gelecek sürüm, daha da gelişmiş hale gelmiş durumda. Firmanın açıklamasına göre en son güncellemeyle birlikte HarmonyOS, resmi olarak açık kaynak olacak ve geliştiriciler emülatörlere, SDK paketlerine ve IDE araçlarına erişebilecekler. OpenHarmony adlı açık kaynak projesi, ilk olarak 2020 yılının sonunda geliştiriciler için planlanan mobil HarmonyOS beta sürümü ile aşamalı olarak başlatılacak.

Richard Yu ayrıca açılış konuşmasında HarmonyOS için yol haritasını da açıkladı. “Bugünden itibaren HarmonyOS kullanımı, akıllı TV’ler, giyilebilir cihazlar, arabalar ve daha fazlası gibi 128KB-128MB IoT cihazlarına açık. Nisan 2021’de 128MB-4GB cihazlara kullanımı açacağız ve Ekim 2021’de HarmonyOS 4GB üstü cihazlar için kullanılabilir duruma getireceğiz” dedi.

Bu arada şunu da mutlaka belirtmek gerekiyor. Huawei “EMUI 11, gelecekte HarmonyOS’a yükseltilebilir.” diyor. Bu da gerçekten büyük bir detay olarak ses getiriyor.

İlginizi Çekebilir

WhatsApp için gelen önemli yenilikler