reklamı kapat

POPÜLER

Lytro Immerge 2.0
Lytro Immerge 2.0
Lytro Immerge 2.0
Lytro Immerge 2.0
Lytro Immerge 2.0

95 adet lense sahip 10K çözünürlüklü VR ışık alanı kamerası: Lytro Immerge 2.0

Hazırladığı ışık alanı kameralarıyla bilinen Lytro, bu teknolojiyi sanal gerçeklik tarafına da getirmişti. Bu alana yatırımlarına devam eden şirket, şimdi de karşımıza Immerge 2.0’ı çıkarttı.

Advertisement

2015 yılında tanıtılan Immerge‘nin yeni versiyonu olan 2.0, son kullanıcıya değil profesyonellere hitap ediyor. Normal bir insandan büyük boyutu bulunan kamera, bünyesinde tam 95 adet lens barındırıyor. Bu lenslerle üst seviye VR (Sanal Gerçeklik) videoları kaydedebilen kamera, her göze 10K çözünürlükte görüntü verebilecek kapasiteye sahip. Yani gelecek VR başlıkları için de hazır olan kamera, bu alanda gelinen teknolojinin son noktasını oluşturuyor. Daha ufak çözümlerden farklı olarak kaydettiği videolarda altı eksende hareket özgürlüğü sunabilen Immerge 2.0, lens açılarını da 120 dereceye çıkartıyor. Bu sayede 360 derecelik görüntüyü yakalamak için kamerayı çok az hareket ettirmek yeterli oluyor.

Lytro Immerge 2.0’ın temelini oluşturan ışık alanı teknolojisi nedir?

Lytro‘nun uzman olduğu bu teknoloji, kameranın ortamdaki tüm ışığı her açıdan yakalayabilmesine imkan tanıyor. Ortamı derinlemesine algılayabilen ve adeta yaşayan görüntüler kaydeden kamera, bunu VR tarafına entegre ederek gerçekçiliği inanılmaz oranda artırıyor. Altı eksende çekilen görüntüde detaylı ışık bilgileri bulunduğu için kişiler kendisini çekimin yapıldığı ortamda hissedebiliyor. Yazılım tarafında bazı optimizasyonlar aldığı da söylenen kamera, ileride karşımıza çıkacak birçok büyük VR projesinin temelinde yer alacak gibi duruyor.