reklamı kapat

POPÜLER

Google Lytro

Google’ın sürpriz Lytro hamlesinden yeni bilgiler

İnternet devi Google, geçtiğimiz hafta Lytro firmasını satın aldı haberleriyle gündeme gelmişti. İşte bu süreçte yeni detaylar ortaya çıktı.

Advertisement

Hazırladığı ışık alanı kameralarıyla bilinen Lytro, kısa süre önce önemli bir açıklama yaptı ve kapandıklarını duyurdu. Bundan sonra hiçbir ticari ürün üretmeyeceklerini ve profesyonel hizmet vermeyeceklerini belirten firma, açıklamada Google’ın adını ise hiç geçirmedi. Görüldüğü kadarıyla ışık alanı konusunda uzman ismi almayan internet devi, daha çok personel üzerine odaklanıyor. Büyük sayıda Lytro çalışanının Google‘a geçtiği ve burada birçok farklı projeye dağıldığı söyleniyor. Daha önceki çalışmalarına devam etmeyecek bu isimlerin, daha çok kamera departmanlarında rol alacağı tahmin ediliyor. Şirket ile personel odaklı bir anlaşma yapan internet devi, yine de şirketin bazı varlıklarını aldığı belirtiliyor. Ancak bunların mevcut projelere entegre edilmeyeceği söyleniyor. Yani özet olarak ortada tam bir satın alma bulunmuyor. Ancak Google’ın yine de 25 – 40 milyon dolar arası bir ödemede (Alınanlar için) bulunmuş olabileceği konuşuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, Lytro’nun beyin takımını aldı

Direkt olarak tüm şirketi almanın mantıklı olmadığını gören şirket, sanıyoruz daha mantıklı bir adım atmış durumda. Ürettiği kameralarla hiç bir zaman hiçbir sektörde öne çıkmayan firma, ışık alanı konusunda geniş bir patent seçkisini elinde tutuyor. Bunlarlar geleceğe yönelik neler yapılacağı bilinmiyor ancak macera sonunda bitmiş görünüyor. 2012 yılında beri pazarda olan isim, en son sanal gerçeklik alanına giriş yapmış ancak orada da başarılı olamamıştı.

İlgili Video

Tam üç arka kameralı akıllı telefon