reklamı kapat

POPÜLER

ABD’li öğrenciler iOS uygulamalarını Android platformunda çalıştırmayı başardı [Video]

Columbia Üniversitesi’ndeki bir grup öğrenci iOS uygulamalarını Android cihazda çalıştırmayı başardı. Emülatör veya sanal makine kullanmak yerine kendi geliştirdikleri Cider adlı platformu kullanan öğrencilerin bu başarısı sayesinde iOS uygulamalarının Android’e gelmesini bekleme çilesi sona erebilir mi?

iOS uygulamalarını yerel işletim sisteminde çalıştıklarını düşünmeye iten bir tür uyumluluk katmanı olan Cider ciddi bir potansiyel vadetse de şimdilik iki yönden dezavantajlı. Cider’la çalıştırılan iOS uygulamaları sinir bozucu derecede yavaş, üstelik Cider çalışırken GPS dahil pek çok donanım özelliğine erişim kesiliyor.

Daha önce iOS uygulamalarını Android’de çalıştırma girişimleri başarısızlıkla sonuçlanmışken Cider ciddi bir gelişmeyi temsil ediyor. Pek çok tüketicinin bu tür bir uygulamayı kullanmak isteyeceğine de şüphe yok, zira iOS uygulamalarının Android’e gelmesi için aylarca beklemek gerekebiliyor, üstelik bazı uygulamalar iOS dışına hiçbir zaman çıkmıyor. Ancak resmi geliştiricilerin yanı sıra Apple’ın Cider benzeri bir uygulamadan pek de hazzedeceğini sanmıyoruz. Cider’ın yaygınlaştırılmaya çalışması durumunda başta Apple’ın avukatları olmak üzere pek çok kişi mahkeme kapılarında kuyruk oluşturmaya başlayacaktır.

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“ABD’li öğrenciler iOS uygulamalarını Android platformunda çalıştırmayı başardı [Video]” için bir cevap

  1. Adamların azmine hayranım gerçekten, birşeyi öğrendikleri zaman bizim gibi yüzeysel değil derinlemesine öğreniyorlar. Bizde herkes android developer, ama kimse android nasıl çalışır bilmiyor. (Bende dahil)