reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Samsung Android Windows 10

Project Latte üzerinden Windows 10 dünyasında Android dönemi

Yazılım devi Microsoft, bir kez daha Windows 10 tarafına Android uygulama desteği getirme planı ile gündemde yer alıyor.

Microsoft da uzun zamandır Windows dünyasına Android uygulama desteği getirmek istiyor haberleriyle gündeme geliyor. Hatta geçtiğimiz hafta da bu konu gündemdeydi. Bir kaynak yazılım devinin bu konuda ciddi ciddi çalıştığını ve çıkış için de 2021’in hedeflendiğini aktarmıştı. Şimdi süreç hakkında yeni bilgiler geldi. Aktarıldığı kadarıyla Windows 10 için Android dönemi “Project Latte” adı altında ciddi ciddi geliştiriliyor. Süreç artık aktif olarak masada ve sistemin temelinde Windows Subsystem for Linux (WSL) yer alıyor. “Project Latte” gerçek olursa PWA, UWP, Win32 ve Linux uygulama paketi desteklerine sahip olacak Windows 10, Android uygulamalarını çalıştırmak için çok ufak değişikliklere ihtiyaç duyacak açıklaması yapılıyor.

Windows tarafına geldikleri zaman Play Services olmadan görev yapacağı aktarılan (Google Android ve ChromeOS haricinde Play Services desteği vermiyor) uygulamalar, Windows’un uygulama marketine de giriş yapacak ve orayı hiç olmadığı kadar büyük hale getirecek gibi görünüyor. Biliyorsunuz yakın zaman önce de Apple, M1 adını verdiği kendi işlemcisine sahip Mac bilgisayar modellerine iOS ve iPadOS uygulama desteği getirmişti. M1’li MacBook’lara ve Mac mini’ye artık App Store’dan iOS ve iPadOS uygulamaları rahatlıkla yüklenebiliyor.

Microsoft, Windows 10 ve Android arasında köprü kuracak

Bunu daha önce de sizlere aktarmıştık. Aslında firma şimdi de Android telefonlara iyi şekilde destek veriyor. Biliyorsunuz Your Phone (Telefonunuz) uygulaması üzerinden Android telefonlar Windows 10’lu bilgisayarlardan rahatlıkla yönetilebiliyor. Microsoft ve Samsung, kurdukları ortaklık ile Android uygulamalarını Windows 10 içerisine geçtiğimiz dönemde destekli bazı Samsung telefonlar üzerinden de dahil etmişti. Altyapı temel olarak Android uygulamalarını, Windows 10’daki Telefonunuz uygulaması içerisinde açmanıza ve kullanmanıza imkan tanıyor.

İlginizi Çekebilir

Acil durumlar için hazırlanan elektrikli bisiklet