reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google, iOS ve iPadOS uygulamalarını çok daha iyi hale getirecek

İnternet devi Google, bugün iOS ve iPad uygulamalarını çok daha iyi hale getireceğinin açık sinyalini verdi. İşte bilinmesi gerekenler;

Google, tasarım sorumlusu Jeff Verkoeyen tarafından yapılan açıklamaya göre yakında iOS ve iPadOS uygulamalarında UIKit dönüşümü yapacak. Peki bunun ne faydası olacak?

Bu dönüşüm ve yeni adımlar sayesinde firmanın uygulamaları gelecekte iOS tarafında daha modern ve özel bir hal alacak. Aynı zamanda uygulamalar UIKit ile daha önce olmadığı kadar yerleşik bir uygulama gibi görünecek ve çalışacak.

Google daha önce Materyal tasarım dili odağında iOS uygulamalarını Android tarafıyla benzer tutuyordu. Ancak bunun birçok olumsuz sonucu oluyordu ve bu durumdan kullanıcılar çok memnun olmuyordu.

Yeni dönemde temeli direkt olarak Apple ve Apple’ın araçları / tasarım dili üzerine kuracak Google, bu sayede herkesi memnun edecek gibi görünüyor. Firmanın bu konuda yeni personel alımları yaptığı da aktarılıyor. Firma iki tarafın en iyi yanlarını bir araya getiriyor ve bunun sonuçları şimdiden büyük merak uyandırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google kısa süre önce çevre odaklı güzel duyurular yaptı

Firma artık kişilerin otomobilleriyle gidecekleri yere en az yakıt harcayarak ulaşmasına imkân tanıyor. Bunu direkt olarak Maps içerisine koyan firma, böylelikle CO2 emisyonunu ciddi düzeyde azaltmayı hedefliyor.

Çevre konusunda kaybedecek zamanımızın olmadığını belirten ve bu konuda çok haklı olan Google, ana hizmetinde yani arama sisteminde de çevre odaklı güncellemeler yapıyor. Yeni dönemde kişileri karşısına daha fazla sayıda çevre dostu ürünler çıkarılacak. İleride ise örneğin otomobil aramalarında fosil yakıt kullanan değil, elektrikli ve hibrit araçlar öne çıkarılacak.

Arama sonuçlarında aktarıldığı kadarıyla özellikle enerji verimini artıran ev ürünlerine büyük önem verilecek, arama sonuçlarında bunlar üste çıkarılacak. Bu durum her firmayı daha çevre dostu ürünler tasarlamaya itecek, bunun etkisi de herkes için iyi olacak.

Yapay zekâ kullanarak trafik ışıklarını daha akıllı hale getirmek istediğini belirten ve sürecin verimini artırmak isteyen Google, yeni dönemde kişilerin hava yolculuklarında daha az emisyon üreten uçuşları seçmesine de yardımcı olacak. Bu veriler de açık olarak “yeşil” renklerde gözler önüne serilecek.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içine yakından bakın