reklamı kapat

POPÜLER

parler

ABD’yi karıştıran uygulama Parler ve başına gelenler

ABD eski başkanı Donald Trump ile bağlı olarak Washington merkezli olayların merkezinde Parler isimli bir uygulama yer alıyordu.

ABD’de artık herkesin bildiği üzere geçtiğimiz hafta gerçekten inanılmaz olaylar yaşandı. Washington DC’de kongre binasının işgali sonrasında 4 kişi hayatını kaybetti, 14 polis memuru yaralandı, 52 kişi gözaltına alındı ve iki adet boru tipi el yapımı bomba bulundu. ABD seçimini Biden’a kaybeden Donald Trump, bu olaylar yüzünden hemen hemen bütün büyük sosyal medya ağları Trump’ı engelledi. Ancak bu olayların “organizasyon” tarafındaki merkezi Parler isimli uygulama olmuştu. Trump’ın destekçileri ve aşırı sağ destekçileri Parler‘ı kullanarak organize olmuş ve olay sonrasında da buradan iletişim kurmuştu. İşte bu yüzden büyük firmalar Parler‘ı engellemeye başladı. Burada olayın öncesi değil ancak sonrasına odaklanılıyor. Çünkü uygulamanın bu yasa dışı eylemlere göz yummaya devam ettiği ve içerisindeki topluluğu yönetmekte başarısız olduğu aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşte tam da bu konuda, yani yasa dışı sayılan eylemleri içerisinde barındırması nedeniyle Parler uygulaması Apple tarafından App Store’dan, Google tarafından da Play Store’dan kaldırıldı. Ancak en büyük adım Amazon‘dan geldi. Amazon, kısa süre önce Parler’ın AWS (Amazon Web Services) erişimini kesti. Uygulamayı geliştiren firma AWS’ye bir alternatif bulamaz ise hali hazırda yüklü olduğu cihazlarda çevrimdışı kalmaya devam edecek.

Parler uygulaması ve başına gelenler gelecek için büyük önem arz ediyor

Sosyal medya platformlarında ifade özgürlüğü elbette olması gereken güzel bir şey. Ancak bu ifade özgürlüğü başkalarına zarar verdiği zaman işin rengi değişiyor. Bu yüzden de artık sosyal medya devlerinin toplumsal bu tarz olaylara karşı deneyim mekanizmasını çok daha güçlü hale getirmesi gerekiyor. Twitter ve Facebook’un da ABD’deki olaylara ile alakalı içerikleri sildiğini ek olarak belirtelim.

İlginizi Çekebilir

Şişirilebilir bir elektrikli motosiklet olduğunu biliyor muydunuz?