reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Ace Combat: Assault Horizon incelemesi

Gerçi yazımıza “simülasyon” diyerek girdik ancak Ace Combat’ı bu kadar popüler yapan şey oyunun arcade tarafı biraz da… Serinin bu yeni oyunuyla Ace Combat arcade tarafını biraz daha parlatarak, daha az simülasyon ama daha çok aksiyon oyunu kimliğine bürünmeyi tercih etmiş. Oyun müzikleriyle, karakterleriyle, sinematik anlatımıyla tam anlamıyla bir Hollywood aksiyonunu andırıyor. Oyunun hikayesini de New York Times çok satanlar listesine girmiş yazarlardan Jim DeFelice kaleme almış. Hikaye genel hatlarıyla NATO ve Rusya arasında geçen bir nükleer silah krizini ele alsa da karakterlerin derinlemesine işlenmesi ve sürükleyici anlatım olayı daha sinematik boyutlara taşımış. Oyunun cilası sağlam, oynanışı basit ama asla heyecansız değil.

Advertisement

DOĞUNUN HAYALETİ
Assault Horizon ile oynanış epeyce değişmiş. Öncelikle geliştiriciler Close-Range Assault (Yakın Mesafe Saldırı-CRA) adlı bir sistem geliştirmişler. Genelde simülasyon oyunlarındaki gerçekçiliğin oynanıştaki heyecanı baltaladığını düşünen yapımcılar, oyuncuların hedef tutturma oranını ve savaşların yoğunluğunu artırmak adına kamera sistemini ve çatışma mekaniklerini değiştirmişler. Kamera bu kez uçağınızı çok daha yakından görüyor ve uzaklardaki noktalara ateş ediyormuş hissi bu sayede tamamen kaybolmuş. Oyun içerisinde CRA, iki farklı şekilde uygulanmış İt Dalaşı (Dogfight Mode) ve Hava Saldırısı (Air Strike Mode). Oyundaki görevlerinizde yoğun olarak bu iki tipte saldırıyı kullanıyorsunuz. Ortaya çıkan sonuç sıkı simülasyon oyuncularını memnun etmeyecektir ancak salt bir aksiyon oyunu sevdalısıysanız hoşunuza gidebilir zira savaşlar gerçekten çok sinematik görünüyor. Fakat yetenek gerektirmediği kesin…

KUZEY ATLANTİK ALEV ALEV
Oyundaki bir diğer yenilikse bazı bölümlerde helikopter de kullanıyor olmamız. Bu bölümler de çok yetenek gerektirmese de son derece heyecanlı görevlerden oluşuyor. Yine hayalet uçaklar ile nokta hedef bombaladığınız bölümler ve bir Black-Hawk’tan AC-130 ağır makineli kullandığınız görevler de Ace Combat serisi için yeni olan oyun deneyimlerini oluşturuyor. Karakteri itibarıyla daha genel bir kitleye hitap eden Ace Combat: Assault Horizon, basit ama görkemli Hollywood aksiyonlarına benzeyen çizgisiyle denemeye değer bir yapım olarak dikkat çekiyor.