reklamı kapat

POPÜLER

Acer Aspire One 532G incelemesi

 - Güncelleme: 21 Mart 2015 00:45

Lafı uzatmadan detaylara geçelim.

İŞİN SIRRI NVIDIA ION2

Üzerinde Nvidia’nın yeni nesil ION 2 yonga setli harici ekran kartını bulunduran ilk netbook olma özelliği gösteren Aspire One 532G, bu sayede yüksek grafik performansı elde edebilmenize olanak tanıyor. Aynı zamanda dahili ve harici kartlar arasındaki geçişi sağlayan Optimus teknolojisine de sahip olan Nvidia ION 2, böylece Aspire One 532G’nin pil ömrünü de herhangi bir ION ekran kartı bulundurmayan netbook’la aynı seviyeye indirgeyebiliyor. Üzerinde yerleşik olarak Intel GMA 3150 ekran kartı da bulunduran Aspire One 532G, sahip olduğu HDMI bağlantısından görüntü aktarımını ise yine Nvidia ION 2 ile yapabiliyor. Böylece yalnızca kendi üzerinde değil, aynı zamanda geniş boyutlu monitörler, hatta devasa televizyonlara bile Full HD görüntü taşıyabilen Aspire One 532G, bu sayede işin eğlence kısmını başarıyla kotarıyor. 1080p çözünürlükteki Predators fragmanını internet üzerinden indirdikten sonra, önce Aspire One 532G’de, ardından bu ay detay sayfalarımızda görebileceğiniz 24 inç genişliğinde bir ekranı bulunan  Samsung B2430H üzerinde ve bunun sonrasında da işi abartarak yine bu ay incelediğimiz ürünlerden biri olan 42 inçlik Panasonic TX-P42G20E’de izledik. Yüksek çözünürlüklü videoları tek bir frame atlaması ve herhangi bir kilitlenme olmaksızın hem ses, hem de görüntü kalitesine sırt dönmeyerek görüntüleyen ve HDMI bağlantısı ile geniş ekranlara taşıyabilen Aspie One 532G, bu sayede bizleri adeta mest etti.

YENİ NESİL ATOM
Nvidia ION 2 ekran kartı teknolojisinin yanında yine üzerinde Intel’in yeni nesil Atom işlemcisini bulunduran Aspire One 532G, böylece işlemci başarımıyla da öne çıkıyor. 1.66 GHz hızında çalışan Intel Atom N450’ye sahip olan Aspire One 532G, bu sayede performansın yanında güç tüketimiyle de başarı gösteriyor. Kullanıcılara 10 saatin üzerinde pil ömrü sunan Aspire One 532G, böylece uzun soluklu mobil kullanımların da önün açıyor. Dahili Wi-Fi modülü ile kablosuz internet desteği sağlayan Aspire One 532G, ayrıca opsiyonel olarak sunulan 3G desteğine de sahip olmasıyla, mobil kullanımı daha cazip hale getiriyor. Yaklaşık 1 kilogram dolaylarındaki ağırlığı ve inceliği ile her an yanınızda bulundurabileceğiniz bir cihaz olmasıyla da konfor sağlayan Aspire One 532G, sahip olduğu depolama alanıyla da başarılı. Tam 320 GB gibi geniş bir disk kapasitesine sahip olan Aspire One 532G, böylece nerede olursanız olun dosyalarınızı da beraberinizde götürmenize imkan tanıyor. 2 GB belleği de yüksek sistem özellikleri arasında bulunduran Aspire One 532G, böylece yalnızca ofis uygulamaları için geliştirilmiş bir netbook olmadığını da kanıtlıyor.

SAFİR MAVİSİ ŞIKLIĞI
Teknik özelliklerinin yanı sıra tasarımıyla da görsel kabiliyete sahip olan Aspire One 532G, üç farklı renk seçeneğine sahip. Sapphire Blue, Pearl Silver ve Ruby Red renk seçenekleri bulunan Aspire One 532G’nin elimize ulaşan versiyonu Sapphire Blue rengindeydi. Şık renkli tasarımını 10.1 inç genişliğinde LED LCD parlak ekranla birleştiren Aspire One 532G, ekranının hemen üzerinde ise bir web kamerası bulunduruyor. Bu sayede, opsiyonel 3G seçenekli modeli ile istediğiniz her yerde arkadaşlarınızla görüntülü iletişime geçebiliyorsunuz. Ekranın hemen altında bulunan klavye bölgesi ise, gövdeden farklı olmak üzere mat bir malzemeye sahip. Tuş büyüklüklerini genel olarak beğendiğimiz klavyenin fazlasıyla sıkışık olmasını beğenmediğimizi söyleyebiliriz. Bunun yanında touchpad’in yanında bulunan kaydırma alanının iyi düşünülmüş bir ayrıntı olduğunu, touchpad’in multi-touch özelliğinin de pek etkili olmadığını söylemeliyiz.

YAKINDA GELİYOR
Windows 7 işletim sistemiyle çalışan Aspire One 532G, Energy Star v5.0 standartlarına uygun olarak geliştirilmiş. Bunun yanında hem yeni nesil Intel Atom işlemci, hem de LED ekran sahibi olmasından dolayı enerji tüketimi açısından oldukça avantaj yaratan Aspire One 532G, ayrıca cıva içermeyerek çevreye de zararda bulunmuyor. Henüz ülkemizde satışa sunulmayan Aspire One 532G, bu yılın üçüncü çeyreğinde raflardaki yerini alacak gibi görünüyor. Geldiğinde fiyatı değişir mi bilinmez, ancak şu anki fiyatıyla oldukça uygun görünüyor.

KAYDIRMA ÇUBUĞU
Touchpad’in yanında bulunan kaydırma çubuğu hoş bir ayrıntı

NVIDIA ION 2
Cihaz, üzerinde Nvidia ION 2 ekran kartını bulunduran ilk netbook

ŞIK AYRINTILAR
Aspire One 532G’nin güç butonu ışıklandırmasıyla dikkat çekiyor

RENK SEÇENEKLERİ
Cihaz, Sapphire Blue, Pearl Silver ve Ruby Red renklerinin sahibi

MAT KLAVYE
Mat bir malzemeye sahip klavyenin kullanımı pek etkileyici değil

FULL HD VİDEO KEYFİ
Aspire One 532G, 1080p video içeriklerini başarıyla görüntülüyor

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Nvidia ION 2 harici ekran kartına sahip olması, Full Hd desteğini büyük ekranlara kaliteli şekilde taşıyabilmesi, uzun pil ömrü.

EKSİLER
Klavyesi sıkışık ve multi-touch kullanışsız.

SONUÇ
Başarılı sistem özellikleriyle ve ilk Nvidia ION 2 tabanlı grafik kartına sahip olmasıyla öne çıkan Aspire One 532G, yeni nesil Intel Atom işlemciyi de üzerinde bulunduruyor. HD görüntüleri görüntüleyebilen cihaz, HDMI çıkışına da sahip.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Atom N450 1.66 GHz

Ekran
• 10.1 inç LEd LCD (1024×600)

Ekran Kartı
• Nvidia ION 2 512 MB
• Intel GMA 3150

Bellek
• 2 GB

Sabit Disk
• 320 GB

Optik Sürücü
• Yok

Bağlantılar
• HDMI, USB (2 adet), Ethernet, VGA
• Kart okuyucu, kamera

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlörler

Pil Ömrü
• 10 saatin üzerinde

Boyutlar

• 258.5 x 185 x 25.2 mm

Ağırlık
• 1.25 kilogram