reklamı kapat

POPÜLER

ACM City One

ACM City One; taşınabilir batarya sistemiyle dikkat çeken elektrikli otomobil

Adım adım seri üretime yaklaşan ACM City One, hedef kitlesi odağında sunduğu başarılı özelliklerle adından söz ettireceğinin sinyallerini veriyor.

Elektrikli otomobillerin hükümetlerin destekleriyle her geçen gün daha fazla teşvik aldığı günümüzde, altyapılar da aynı paralelde gelişmeye devam ediyor. Özellikle metropollerde meydana gelen hava kirliliğinine büyük oranda olumlu etki yaratması beklenen dönüşüm, teşviklerle birlikte yeni oyuncuların sayısını da artırmakta. Almanya merkezli olarak bu serüvene dahil olan ACM (Adaptive City Mobility) oluşumu, pek çok farklı formda kullanıma uygun olan elektrikli otomobiliyle kullanıcılara çözümler sunmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda ilk modeli City One’ı konsept aşamaları sonrasında üretime taşıyan markanı önümüzdeki günlerde sokaklarda görmeye başlayacağız. Modüler kabin yapısıyla dikkat çeken ACM City One, taşınabilir bataryalarıyla hayati kullanım durumlarında büyük bir avantajı da beraberinde getiriyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ACM City One teknik özellikleri

Teknik tarafında BMW ve Audi gibi önemli markalarda görev yapmış isimleri barındıran ACM, her şey planlandığı gibi giderse önümüzdeki 3 yıl içerisinde City One’ı kullanıma sunmaya hazır. Toplamda 950 kilogramlık mini bir araç olan City One 3,6 metrelik uzunluğuna rağmen içerisinde dört kişinin kolaylıkla seyahat edebileceği yaşam alanı iddiasını taşıyor. Aracın altyapısında konumlandırılan elektrik motoru 34 beygir güç üretirken, City One’ın bu motorla birlikte 110 km/s’lik maksimum hıza erişebildiğini görüyoruz. Bu değer Citroen Ami gibi benzer felsefedeki araçlara oranla hiç fena sayılmacak düzeyde.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Batarya tarafına geçtiğimizde ise bagajın taban bolümünde konumlandırılmış dört parçalı bir paket bizi karşılıyor. Her biri 2,5 kWh olan bu bataryalarla birlikte otomobilin en iyi oranda 360 kilometreye kadar menzil kat edebilmesi dikkat çekiyor. Bataryaların şarj süreleri de günlük kullanım odağında hiç fena sayılmayacak nitelikte. Evlerdeki standart prizlerden 8 saatte tamamen dolu hale getiribilen paketin şarj noktasından ise 5 saatte dolumu mümkün olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

City One’ı ayrı bir noktada değerlendirmemizi sağlayan temel özelliği ise bir elektrikli otomobil olmasından ziyade kullanışlılığı. 400 litrelik bagaj alanı sunarak adeta boyundan büyük işlere kalkışan model, tüm koltuk ve panellerin elemine edildiği senaryoda 1.450 litreye kadar destek vadediyor. City One’ın yük taşıma kapasitesi ise 380 kilogram olarak veriliyor. İlk aşamada filo kullanımlarında ilgi görmesi beklenen modelin bireysel satışları da mümkün. Fiyatlar ise 10.000 eurodan başlayıp 15.000 euroya kadar esneklik gösterebiliyor. 2023 yılında seri üretimine başlanacak olan City One için şimdiden 200 bin adedin üzerinde sipariş alındığının açıklanması, önümüzdeki süreçte bu ismi çok daha fazla duyacağımızın da bir göstergesi.

İlginizi çekebilir

Dacia’nın ilk elektrikli otomobili Spring Electric ile tanışın