reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Hill Helicopters HX50 helikopter
Hill Helicopters HX50 helikopter

Adeta bir süper otomobil gibi tasarlanan helikopter: HX50 [Video]

Hill Helicopters tarafından geliştirilen sivil helikopter modeli HX50, son dönemde gördüğümüz en modern seçenekler arasında.

Advertisement

Hemen her alanda olduğu gibi helikopter pazarında da inovasyon durmuyor. Bu konuda ses getiren isimlerden birisi de HX50 modeli ile Hill Helicopters oluyor. Firmanın 2022’de uçuş testlerine, 2023’te ise teslimata başlamayı hedeflediği modeli, gerçekten bir gelecek gösterimi yapıyor.

665 bin dolarlık bir satış fiyatı bulunan ve şimdiden 342 “ön satış” siparişi alan model, bizce oldukça modern görünen bir tasarıma sahip. Geleneksel helikopter dinamiklerini koruyan ancak gövdesi kışkırtıcı çizgiler taşıyan hava aracı, başlıkta da belirttiğimiz gibi bir süper otomobil gibi hazırlanmış.

Bunun arkasında modelin sürekli kullanıma özel bir seçenek olarak düşünülmemesi yer alıyor. Daha çok ultra zenginlerin hafta sonu kaçamakları için tasarlanan model, bu açıdan uçuş konusunda benzerlerinden çok daha “kolay” bir seçenek konumunda yer alıyor. Bu bağlamda helikopterde çok az sayıda fiziksel buton yer alıyor.

Yapılan açıklamaya göre HX50 sadece tek bir tuşla uçuşa hazır geliyor. Hill Helicopters modelin tüm çalıştırma ve kapatma prosedürlerini otomatik hale getirmiş. Kokpit alanını üç büyük ekran ile kaplayan ürün, bu ekranlarda elektrik tellerini dahi görselleştirebiliyor.

Temel kontrol dinamikleri aynı olmasına rağmen gelişmiş uçuş destek sistemleri olan ve 360 derece kameralar ile donatılan iddialı helikopter modeli HX50, uyarı seslerini dahi kişileri korkutmayacak halde sunuyor. Burada görsel uyarılar gösteriliyor.

Hazırlanan helikopterin kalbinde GT50 Turboşaft motoru yer alıyor. Sürekli olarak 400 beygir, ihtiyaç halinde 500 beygir güç verebilen motor ile hava aracı 260 km/s hıza çıkabiliyor. Maksimum 1.300 km kadar uçuş menzili getiren modelin motoru, 5 bin saat uçuş süresi boyunca büyük bakım / yenileme işlemi gerektirmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR