reklamı kapat

POPÜLER

air hockey

Air hockey robotuna dönüşen 3D yazıcı [Video]

Arduino kumandası, iki yedek PC vantilatörü ve eski tahta malzeme kullandı.

Julio’nun kızının oyun sevgisinden esinlenerek oluşturulan robot, hokey diskini yeterli bir hızla karşılıyor ve bir çocukla oynadığında onu yenebilecek kadar yetenekli. Julio, kişisel blog’unda “Biraz tecrübeye sahip bir yetişkin, robota karşı galip gelebilir ama bazı küçük geliştirmelerle onu yenmenin gerçekten zorlacağından emin olduğunu” söylüyor.

Bir 3D yazıcının, air hockey robotu inşa etmek için kullanılacağı elbette kolay kolay tahmin edilemezdi. Yazıcılar durmaksızın ve düzenli bir biçimde hareket ederken robot, hokey diskini karşılamak için ani hareketler yapmak durumunda. Yine de bu işi yapmak için RepRap parçaları yeterince ucuz, erişilebilir ve güçlü. Julio step motorları, kemerler, mil yatağı, çubuklar, yazdırılmış parçalar ve çok daha fazlasını kullanmış ve sistem için gereken kodu da Scratch üzerinden yeniden yazmış.

Proje için kullandığı kodu GitHub üzerinden yayınlayan Julio, başkalarının onu inşa etmeye ve geliştirmeye devam edeceğini umuyor. Detaylı inşa talimatlarını da ilgilenenlerle paylaşan Julio, bu projein her yeniden yapılışında yeni hedefler ortaya çıkacağını düşünüyor ve yapılabilecek her türlü katkının kendisini memnun edeceğini söylüyor.

VİDEO