reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı bardak Vessyl, içecekleri analiz edip kalorisini belirtiyor [Video]

Etrafımız akıllı sıfatıyla pazarlanan pek çok sağlık ve fitness takip cihazıyla çevrilmiş durumda olsa da, sonuçta işin büyük bölümü yine her yediğini, içtiğini ve yaptığını sisteme girmesi gereken kullanıcılara kalıyor. San Franciscolu firma Mark One‘ın, Fuseproject tasarım firmasıyla gelştirdiği Vessyl ise, yükün neredeyse kendi üstelenen gerçekten akıllı bir bardak. İçtiğiniz her şeyi moleküler düzeyde analiz eden bu bardak, ne içtiğinizi ve ne kadar içtiğinizi anında saptayarak kaydediyor, böylece beslenme takibinde büyük kolaylık sağlıyor.

Polimerden yapılan Vessyl’ın içindeki özel yapım sensör içecekleri molekül molekül analiz ediyor; böylece içeceğin örneğin sadece “kahve” olduğunu saptamakla kalmayıp “3 gram şeker, 15 ml krema, 120 ml tam yağlı süt, 77 mg kafein” benzeri; yağ, şeker, protein vb. bileşenleri içeren bir sonuç ortaya koyuyor.

Vessyl
Üstelik Vessyl ünlü markaların ürünlerini de ayırt edebiliyor. Örneğin bardaktaki kolaya sadece “kola” demekle yetinmeyip “Coca Cola” veya “Pepsi Cola” diye ayırabiliyor. Akıllı bardak, Starbucks gibi popüler zincirlerin ürünlerini de ayırt edebiliyor.

iOS ve Android uygulamasıyla paylaşılan bilgileri bardağın üzerindeki ufak LED ekrandan da takip edebiliyorsunuz. Bardakta ayrıca Pryme adı verilen ve içtiğiniz su miktarını takip eden bir özellik bulunuyor; Vessyl bu sayede su içmeniz gerektiğini hatırlatabiliyor.

Henüz piyasada olmayan Vessyl, şu anda 99 dolara ön siparişte. Önümüzdeki yıl piyasaya çıktığında ise 199 dolarlık etiket taşıması planlanıyor. Üretici firma Mark One, Vessyl’a eşlik edecek diğer akıllı ürünlerin de geliştirilmekte olduğunu belirtiyor. Galiba artık yiyip yiyip unuttuğumuz pasta ve börekler tarihe karışacak.

VİDEO

YORUMLAR