reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı insülin sayesinde diyabetlilerin devamlı iğne kullanması gerekmeyecek

Dünyada günden güne diyabetli kişilerin sayısı artıyor. Hastalığa yakalananların hayat kalitesinin kötü yönde etkilenmemesi adına ve tedavilerinin kolaylaştırılması adına çalışmalar ise hızla sürüyor. Geliştirilen yeni akıllı insülin ile hastaların devamlı olarak insülin iğnesi yapma zorunluluğu ortadan kalkacak gibi görünüyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından geliştirilen bu akıllı insülin, vücuda enjekte edildikten sonra 10 saat boyunca kanda kalabiliyor. Bu süre boyunca kanın şeker düzeyini kontrol altında tutan bu insülin, şekerin durumuna göre kana gerekli şeker takviyesini gerçekleştirebiliyor. Araştırmacılar, fareler üzerinde yaptıkları deneylerin başarılı geçtiğini dile getiriyor. Şu anda piyasada bulunan insülin türü kandaki şeker seviyesi ne olursa olsun aynı etkiyi gösterdiği için yanlış kullanımda sorun yaşatabildiğini göz önüne alırsak bunun oldukça önemli bir yenilik olduğunu söylemeliyiz.

Bu yeni akıllı insülinin kullanımına ne zaman başlanacağı ile ilgili net bir tarih bulunmuyor. Ancak satışa sunulabilmesi için öncelikle gerekli testlerden geçirilmesi ve Amerika Gıda ve İlaç Komisyonu‘nun onayını alması gerekiyor.