reklamı kapat

POPÜLER

akıllı kıyafet yumuşak sensör
akıllı kıyafet yumuşak sensör

Akıllı kıyafetlerin önünü açacak yumuşak sensör [Video]

Giyilebilir teknolojiler çok fazla ilgi çekiyor. Bu alanı kıyafetlere çekmek için Google gibi isimler çalışırken, yeni geliştirilen yumuşak sensör kullanım yapısıyla fark yaratıyor. Akıllı kıyafet kavramı esas şimdi kullanışlı hale geliyor.

Purdue Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen bu sensör, iSoft ismine sahip. Yapısıyla ismi eşleşen ürün, esnek gövdesiyle istenilen her noktaya noktalaya konulabiliyor. Oldukça ince ve katlanabilir yapıya sahip olan iSoft, “piezoresistive” isimli bir maddeden yapılıyor. Üzerine dokunulduğu zaman değişen elektrik direncini algılayan ürün, bu değişimi basma işlemi olarak komutlandırabiliyor. Kıyafet ya da yastık içerisine konulabilen sensör, özel yazılımıyla farklı amaçlar için de programlanabiliyor. Bu yazılım basit bir kullanıma sahip olduğu belirten proje yetkilisi, ürünün düşük maliyette olduğunu da sözlerine ekliyor. Bilgisayardan televizyona ve akıllı telefona kadar birçok elektrik cihaza bağlanabilen iSoft, termos bardak üzerine dahi takılabiliyor.

Yumuşak sensör ile akıllı kıyafet kavramı olağan hale gelebilir

Yapılan denemelerde çok iyi çalıştığı görülen iSoft, henüz geliştirme aşamasında bulunuyor. Yani tam olarak ne zaman satışa çıkacağı bilinmeyen ürün, yine de ticari olarak satışa çıkabilecek seviyede bulunuyor. Ürünün yapabildiklerini aşağıdaki tanıtım videosunda görebilirsiniz.

Video