reklamı kapat

POPÜLER

Sony Aibo robot köpek

Akıllı robot köpek Sony Aibo ile tanışın [Video]

Sony’nin yeni bir robot köpek Aibo‘yu tanıtacağını kısa bir süre önce paylaşmıştık. Paylaştığımız bu haberin üzerinden çok geçmeden yeni akıllı robot köpek modeli Sony Aibo tanıtıldı. ERS-1000 model numarasıyla karşımıza çıkan robot, Sony’nin iddiasına göre evdeki kişilerle duygusal bir bağ oluşturup onlara sevgi ve şefkat veriyor.

Vücudunun 22 eksen boyunca hareket etmesini sağlayan ultra kompakt aktüatörlerin kullanıldığı robotta iki adet OLED panel bulunuyor. Üç saatte şarj edilebilen robot köpek tam dolu pille 2 saate varan kullanım süresi vadediyor. Yeni Sony Aibo robot köpeğin davranışlarının uyarlanabilir nitelikte olduğunu belirtiyor. Kullanıcılarının neyi mutlu ettiğini öğrenebilen robot, yavaş yavaş daha geniş çevrelere alışabiliyor. Görüntüleri analiz etmek için derin öğrenme teknolojisinin kullanıldığı robot sahiplerinin deneyimlerini öğrenmek için bulut verilerini kullanıyor.

Sony Aibo ne zaman satışa sunulacak?

Wi-Fi ve LTE üzerinden internete bağlanabilen ürün, gelişmiş hareket kabiliyetiyle karşımıza çıkıyor. Evdeki diğer akıllı cihazlarla bağlantı kurabilen yeni Aibo, Japonya’da ön siparişle satışa sunulmuş durumda. 11 Ocak 2018‘de Japonya’da piyasaya sunulacak robotun Japonya’daki satış fiyatı ise 198 bin yen yani yaklaşık 1.700 dolar civarında. İlk kez 1999 yılında satışa sunulan İlk Aibo modelinin Amerika’da tam 2.000 dolardan satıldığını hatırlatmakta yarar var.

Video