reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı telefon üretim OnePlus 6

Akıllı telefon modelleri nasıl üretiliyor ve test ediliyor? [Video]

Her yıl yüzlerce yeni akıllı telefon modeli satışa çıkıyor. Peki bu modeller nasıl üretilip test ediliyor hiç merak ettiniz mi? Eğer buna evet diyorsanız karşımızda tüm süreci gözler önüne seren gerçekten şaşırtan detaylara sahip bir video bulunuyor.

YouTube‘un teknoloji odaklı en büyük kanallarından Linus Tech Tips, OnePlus’ın sponsorluğunda yeni model OnePlus 6‘nın üretim ve test tesisine çok güzel bir tur gerçekleştirdi. Telefonun üretim aşamasını gözler önüne seren video, aslında sektörün geneline ışık tutuyor. Çin merkezli fabrikalar genel olarak bu tarz üretimler gerçekleştiriyor. Videoya bakıldığı zaman üretim tarafında birçok işlemin çalışanlar tarafından yapıldığı görülüyor. Tahmin edilenin aksine daha çok hassas görevlerde robotlar kullanılıyor. Birçok adımda kaliteli kontrol aşamasından geçirilen telefon, gövdesi tamamlandığı zaman eli inanılmaz hızlı çalışanlar tarafından iç donanımına da kavuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burada hemen hemen tüm parçaların elle montajlandığı görülüyor. Özel kalıplar ile ince vidaların takılmasını kolaylaştıran firma, telefonun arka kapağı için özel bir makineden yararlanıyor. Üretilen modellerin sürekli olarak gözle kontrol edildiği üretim hattı, daha sonra kalite test aşamasına geçiyor. Burada kulaklık girişinden ekrana, hoparlörden WiFi sinyaline ve kameraya kadar her özellik tek tek özel makineler içerisinde test ediliyor. Satışa çıkmadan önce alınan örnek modeller üzerinde düşme, düşük sıcaklık ve yağmur gibi dayanıklılık testleri de yapan firma, sorunsuz bir üretim için karmaşık ancak iş yapan bir yapı kurmuş gibi görünüyor.

Akıllı telefon üretim OnePlus 6

OnePlus 6

Üretim ve test aşamalarını gördüğünüz en yeni akıllı telefon OnePlus 6 hangi özelliklere sahip?

Bakıldığı zaman telefon 6,2 inç 2280×1080 piksel AMOLED ekran üzerine kuruluyor. Gücünü Snapdragon 845 işlemci ve Andreno 630 grafik biriminden alan OnePlus 6, 6GB ya da tam 8 GB RAM ile elde edilebiliyor. Depolama tarafında 64/128/256 GB seçenekleri sunan telefon, bir microSD yuvasına sahip değil. 3.300 mAh kapasitesinde pili Dash Charge (5V at 4A) sistemiyle kısa sürede doldurulabilen telefon, 4×4 MIMO anten yapısıyla gigabit LTE desteğini beraberinde getiriyor. Diğer amiral gemileri gibi arkasında çift lensli kamera sistemi taşıyan model, burada 16 megapiksel ve 20 megapiksellik bir kurulum kullanılıyor. Önünde ise 16 megapiksel bir kamera yer alan telefon, yapay zeka ile arkası bulanık fotoğraflar oluşturabiliyor. Telefon 529 dolar başlangıç fiyatı bulunuyor.

Video