reklamı kapat

POPÜLER

araba lastikleri elektrik

Alanı değiştirebilecek elektrik üretebilen otomobil lastiği!

Otomobil lastiklerinden elektrik üretme fikri size çok uç gelse de Japon bilim insanları bunu başardıklarını duyurdu. Bu lastik ile dönüşüm sağlanabilir.

Tekerleğin icat edilmesi bir devrin bitip bir diğerinin başlamasını sağlasa da ilerleyen yıllarda o kadar çok yol kat edildi ki şu an otomobil lastiklerinden elektrik üretmeyi dahi konuşuyoruz. Elektriğin önemi ve kullanılma yollarının çeşitliliğini Nicola Tesla ile gördüysek de, Elon Musk gibi girişimciler de otomobillerde elektriğin nasıl kullanılabileceğini bize gösterdi. Japonya’daki araştırmacılar, enerji üretmek adına günlük hayattan bir materyal olan otomobil lastiğinin elektrik üretmek için kullanılabileceğini keşfetti. Otomobil lastiği esasen sentetik kauçuktan üretiliyor ve petrol bazlı olarak biliniyor. Bununla beraber kimyasal yollarla oluşturulan bu ürünün enerji üretmek adına kullanılması oldukça yeni bir şey.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomobil lastikleri ile elektrik üretme fikri oldukça ilginç

Sumitomo Rubber ve Kansai Üniversitesi ortak araştırması olan bu çalışma, lastiğin iç kısmına takılan ve sürtünmeyi elektriğe dönüştüren “Enerji Hasat Makinası” adında küçük, kare şeklinde bir cihaza dayanıyor. Otomobil lastikleri normal şartlarda durağan ve stabil olmadıkları için araştırma ekibi bunun elektrik üretmek için bulunmaz bir fırsat olduğunu düşündüler. Böylelikle enerji dönüştürücü sayesinde otomobil hız veya fren yaptığında ya da herhangi tümsek üzerinden geçerken araba lastikleri de sürekli form değiştiriyor. Bu form değiştirmeler ise elektrik üretilmesini sağlıyor. Ancak yine de aklınıza üretilen elektriğin her alanda kullanılabileceği gelmesin.

Enerji dönüştürücünün ürettiği enerji şu an için oldukça küçük olsa da ilerleyen yıllarda gücünün artırılması planlanıyor. Zira üretilen enerjinin lastikte kalması da gerekiyor. Bunun nasıl faydalı hale gelebileceği üzerine düşünen ekip, araçların lastiklerinde algılanan herhangi bir sorunu bildirmede ya da bir şekilde lastik basıncı izleme sistemine elektrik ile besleyebileceğini düşünüyor. Ne zaman kullanılacağına dair kesin bir tarih verilmiyor olsa da yakın zaman içinde test kullanımlarının olacağı tahmin ediliyor.

İlginizi çekebilir

Tesla otomobiller için yeni yarış oyunu