reklamı kapat

POPÜLER

yaz lastiği

Yaz lastiği hakkında bilmeniz gereken her şey

Mart ayının sonuna yaklaştığımız şu günlerde, Türkiye genelinde hava sıcaklıkları artmaya başladı. Peki bu değişime bizim kadar otomobillerimiz de hazır mı? Bugün mevsim değişikliğinin otomobiliniz için en önemli elemanlarından biri olan yaz lastiği hakkında bilgiler paylaşacağız.

Can ve mal güvenliği araç kullanırken her daim ön planda tutulması gerektiği için mevsimine uygun olmayan, yıpranarak eskimiş lastikleri kullanmaktan uzak durmak gerekir. Yaz aylarının gelmesi ve havaların ısınmaya başlaması ile birlikte araçlarda yaz lastiklerine geçilmesi güvenlik açısından önemli bir faktördür. Uzmanlar, uzun yola çıkacak araç sahiplerinin sürüş güvenliği açısından yolculuğa çıkmadan önce mutlaka kış lastiklerini çıkarttırarak yaz lastiklerinin takılması gerektiğini önermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yaz lastiklerinin üzerinde bulunan diş desenleri ve kauçuk bileşimi, aracın yola daha iyi tutunmasını sağlar. Diş desenleri, kış lastiklerine göre daha az oyuğa sahiptir. Bu sayede kauçuk maddesinin yola daha iyi temas etmesi sağlanmıştır. Yaz lastiği daha sessiz ve yumuşak bir performans gösterir. Aracın yüksek derece performans göstermesi için yaz aylarında yaz lastikleri kullanılmalıdır. Mevsiminde kullanılmayan lastikler aracın çekiş gücünde kayıplara sebep oluyor.

Fren mesafesi de uzuyor

Diğer taraftan fren mesafesinin uzamasına da yol açabiliyor. ABS ile fren yaparken yaz lastikleri, kış lastiklerine göre sıcak havalarda yüzde 40’lara varan oranlarda daha kısa mesafede durabilmektedir. Su tahliyesine yardımcı olan ve kaymayı önleyen özel sırt desenleri sayesinde, yaz lastikleri ıslak sürüş şartlarında daha iyi performans sağlarlar.

İlginiz çekebilir

Lastik değişimini bitiren bisiklet inovasyonu

İLGİLİ HABERLER