reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai

Hyundai, özel bir zincir entegreli kış lastiği üzerinde çalışıyor [Video]

Dünyanın en büyük otomobil firmalarından olan Hyundai, özel bir zincir entegreli kış lastiği üzerinde çalışıyor.

Hyundai ve çatısı altındaki Kia üzerinden bir konsept olarak öne çıkarılan bu kış lastiği ve onu destekleyen özel jant sistemi, paylaşılan sayfadaki videoda da görebileceğiniz üzere yerleşik bir zincir altyapısı ile donatılmış. Bu zincir karlı ya da buzlu yollara gelindiği zaman tek bir tuşa basılarak saniyeler içerisinde açılabilecek ve böylece yola güvenle devam edilebilecek. Normal zincirler gibi lastiğin tamamen sarılmadığı altyapıda, şekil hafızalı alaşımlar kullanılarak yapılacak ve belirli bölümlerde yer alan parçalar elektrik akımı ile aktif hale getirilip genişletilebilecek. Hyundai’nin Şasi Geliştirme Ekibi Başkanı Joon Mo Park sistem hakkında, “Bir gün Hyundai ve Kia araçlarında kullanılmasını umduğumuz bu yenilik, ileri seviye teknolojileri müşterilere fayda sağlayan gerçek dünya çözümlerine dönüştürme konusundaki kararlılığımızı yansıtıyor” açıklamasını yapıyor. Bu teknolojinin patentini ABD ve Güney Kore’de aldığı belirtilen Hyundai, açıklamaya göre dayanıklılık ve performans testleri ile yönetmelik incelemelerinden sonra lastiklerin seri üretimini gerçekleştirmeyi düşünüyor. Ancak bunun yakında olması pek beklenmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket bundan önce tek tekerlekli tahrik sistemi ile ses getirmişti. Bu konuda Hyundai Türkiye tarafından yapılan açıklamada şunlara yer verilmişti: “Hyundai Motor Grubu, “Tek Tekerlekli Tahrik Sistemi – Universal Wheel Drive System”i Seul’de tanıttı. Bu yeni nesil araç tahrik sistemi, gelecekteki mobilite cihazlarının tasarımında devrim yaratacak. “Uni Wheel”, ana tahrik sistemi bileşenlerini tekerlek göbeği içindeki boş alana taşıyarak, elektrikli bir aracın (EV) kabinindeki mevcut alanı önemli ölçüde artıracak.

Aynı zamanda, işlevsel olarak entegre bir tekerlekten çekiş sistemi görevi gören Uni Wheel, elektrikli araçların redüksiyon dişlisini tekerlek göbeğinin içine doğru hareket ettirerek tahrik millerinin uzunluğunu azaltıyor. Böylelikle daha düz bir zemin konfigürasyonuna olanak tanıyan sistem, çeşitli kullanım amaçları için optimize edilmiş geleceğin mobilite ürünlerinde de rahatlıkla kullanılabilecek.

Hyundai Motor Grubu’nun gelecekteki araç mimarilerinde alan kullanımına odaklanması, müşteri memnuniyetini daha da artıracak ve araç sahiplerine daha zengin bir kullanıcı deneyimleri sunacak.”

Hyundai adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X

İLGİLİ HABERLER