reklamı kapat

POPÜLER

Aldatıcı puanlar olmadan film önerilerine ulaşmanın en kolay yolu [Video]

IMDb gibi internet kullanıcılarının oylarıyla oluşturulmuş film listeleri çoğu zaman iyi önerilerde bulunsa da zaman zaman puanlar yanıltıcı olabiliyor. Hayranların filme duyduğu bağlılık puanları artırabilirken aynı şekilde internet trollerinin filmlerin puanlarını kasten düşürmesi de söz konusu. Ancak bunlara bulaşmadan öneri almanın da bir yolu var.

Kullanıcı yorumları güvenilirliğini yitirdiğinde film tavsiyeleri için gidilecek en mantıklı yer eleştirmenlerin yazıları oluyor. Ancak bir filmi izleyip beğendikten sonra benzer filmleri bulmak o kadar da kolay değil. Onlarca yazıyı tarayıp teker teker film araştırmak yerine IMDb’in ya da benzeri sitelerin puan sistemiyle sunduğu hazır listeleri kontrol etmek kullanıcıların tercihi oluyor. Cinetrii ise bunu değiştirmeyi amaçlıyor.

Pratikte oldukça basit bir şekilde çalışan Cinetrii’de yapmanız gereken tek şey izlediğiniz filmi arama çubuğunda aratmak. Sonrasında site size bir film ağı oluşturuyor. İzlediğiniz filmi merkezine alan Cinetrii, beğenebileceğiniz filmleri bir anda listeliyor. Bunun için de izleyici oylarından oluşturulmuş listeleri değil profesyonel film eleştirmenlerinin yazılarını kullanıyor. Önermesi gereken filmi ise elbette rastgele seçmiyor. Eleştirmenlerin yazılarında yer alan izlediğiniz filme dair alıntıları kullanıyor.

Tabii sistemin kusursuz olduğunu söylemek pek mümkün değil. Zira bazen beklenmedik yazılarda beklenmedik filmler geçebiliyor. Örneğin 1977 yapımı Star Wars: Episode IV – A New Hope’u aratırsanız öneriler arasında 1972 yapımı Godfather filmini bulabiliyorsunuz. Gerçi tür olarak çok uyuşmasa da iki film de mutlaka izlenmesi gerekenlerden bunu da ekleyelim.

Cinetrii eleştirmenlerin yazıları için link iliştirmeyi de ihmal etmiyor. Aynı zamanda filmin IMDb sayfasına ulaşmanız için bağlantı sunuyor. Oldukça basit bir tasarımı olan sitede bu şekilde saatler geçirmek işten bile değil. Cinetrii’ye buradan ulaşabilirsiniz.