reklamı kapat

POPÜLER

DLSS rakibi AMD FidelityFX Super Resolution için konsol desteği

AMD FidelityFX Super Resolution çıktı; ilk sonuçlar beğeni topladı

AMD, Nvidia DLSS rakibi teknolojisi FidelityFX Super Resolution ile PC tarafında çıkışı yaptı. İşte bilinmesi gerekenler;

AMD FidelityFX Super Resolutionsöz verildiği tarihte kullanıma sunuldu. Bu teknoloji temel olarak düşük çözünürlüklü kaynağı yüksek çözünürlüğe çıkarıyor ve bu sayede ciddi performans artışı getiriyor.

İlginç olarak Nvidia’nın ekran kartlarında da çalışan teknoloji, bugün itibarıyla 22 Racing Series, Anno 1800, Evil Genius 2, Godfall, Kingshunt, Terminator: Resistance ve The Riftbreaker için kullanımda bulunuyor.

Bu oyunların içerisinden aktif edilebilen teknoloji, ileride FarCry 6, Dota 2 ve fazlası başka birçok oyuna da aktif olarak gelecek. Söylendiği kadarıyla oyun geliştiricilerin çok kolay şekilde oyunlarına entegre edebildiği Super Resolution, birden fazla kalite ayarına sahip.

Yukarıdaki videoda izleyebileceğiniz üzere özellikle kalite modu beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Kalite modu sayesinde 4K oyun keyfi odağında ciddi performans artışı elde ediliyor.

Bunun en güzel yanı süre sürecin kullanıcı özelinde tamamen ücretsiz olması. FidelityFX Super Resolution için “AMD’nin tüm oyunculara armağanı” şeklinde bir yorum yapılıyor ve bu gerçekten doğru görünüyor.

Bu teknoloji daha önce söylediğimiz üzere AMD’nin grafik birimlerini kullanan Xbox Series X, Series S ve PlayStation 5 için de önemli bir konumda yer alıyor. Bu konuda bir resmi açıklama yapan Microsoft, desteğin ileride Xbox tarafı için geleceğini doğruladı.

Halen PlayStation 5 için bir duyuru yok ancak sistemin orada da aktif edilmesi bekleniyor. Çünkü PS5’de de Xbox’lar ile aynı temel donanımlar kullanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AMD FidelityFX Super Resolution teknolojisinin geçmesi gereken DLSS için resmi açıklama şöyle:

DLSS’in Türkçe karşılığı Nvidia tarafından “Derin Öğrenme Süper Örneklemesi” olarak aktarılıyor. Firma DLSS için “GeForce RTX GPU’lardaki ayrılmış tensör çekirdeği yapay zeka işlemcilerini kullanarak grafik performansını artıran, çığır açıcı bir yapay zeka işleme teknolojisidir.” açıklamasını yapıyor.

Teknoloji oyunlardaki kare hızlarını artırıp güzel ve keskin görüntüler oluşturmak için derin öğrenme nöral ağının gücünden yararlanıyor ve temel olarak düşük çözünürlüğü yapay zeka ile yükselterek devasa performans kazançları getiriyor.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en küçük aksiyon kamerası ile tanışın