reklamı kapat

POPÜLER

AMD FSR

AMD imzalı FSR teknolojisi videoların çözünürlüğünü de artıracak

Direkt olarak Nvidia RTX Video Super Resolution rakibi olacak. AMD imzalı FSR teknolojisi, videoların çözünürlüğünü de artıracak.

Kaçıranlar için Nvidia CES 2023 kapsamında sadece RTX 4070 Ti ve dizüstüler için RTX 40 serisi ekran kartı modellerini tanıtmamış, firmadan aynı zamanda RTX Video Super Resolution teknolojisi de gelmişti. Yapay zeka sistemlerine yıllar önce yaptığı büyük yatırımın meyvelerini toplamaya devam eden firma, bu yeni teknolojisi ile spesifik olarak oyunlara değil videolara odaklanıyordu. Firma bu faydalı altyapıyı kendisi şöyle açıklamıştı: “Bu teknoloji piksellenmeyi engelleyip, video çözünürlüğünü artırarak video akışının kalitesini iyileştirmek için yapay zekâ kullanıyor.” Nvidia bu teknoloji ile 1080p videoları kolayca 4K’ya yükseltebiliyor ve böylece çok daha net görüntüler elde edilebilmesini sağlıyor. Bu çok faydalı teknoloji en son itibarıyla milyonlarca kullanıcısı bulunan RTX 20 serisi ekran kartlarına da destek vermeye başlaması ile ses getirmişti, ayrıca desteği genişleten 1.5 sürümüyle beraber genel kalitenin de artırıldığı da açıklanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşte bu temelde AMD tarafı da güzel bir adım attı, açık kaynak yapılı DLSS rakibi FSR teknolojisinin en son Radeon Adrenalin Software güncellemesiyle beraber YouTube ve VLC yazılımı üzerinde (Burada güncelleme ilk çeyrek bitmeden gelecek) açılan videolarda da yapay zeka temelli çözünürlük artışı yapabileceği açıklandı. Bu sürücü temelli imkan sayesinde örneğin 720P’lik bir videonun kalitesi iyileştirilerek 1440P’ye kadar taşınabilecek, böylelikle eski videolar ya da düşük çözünürlükteki içerikler de normale oranla çok daha güzel / net / keskin bir kalitede izlenebilecek.

AMD FSR desteği yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’den yeni PS5 oyun kumandası