reklamı kapat

POPÜLER

AMD LOG Tasarım

AMD tarafından beklenen “RTX Voice” rakibi geldi

Kısa süre önce Nvidia’nın dikkat çeken RTX Voice teknolojisine bir rakibin AMD tarafından da geleceği ortaya çıkmıştı.

Bilmeyenler için ilk aşamada sadece Nvidia’nın RTX serisi ekran kartlarına özel olan RTX Voice (RTX Broadcast olarak da geçiyor) teknolojisi, daha sonra GTX serisi ekran kartları için de gelmişti. Bu inanılmaz teknoloji, mikrofonların yanınızda bir süpürge dahi çalışsa sadece sesinizi kaydetmesine olanak tanıyor. Yapay zekâ temelli çalışan gelişmiş teknoloji, istenmeyen arka plan seslerini büyülü şekilde ortadan kaldırabiliyor. Direkt olarak buradan elde edilebilen RTX Voice teknolojisini kısa süre önce AMD imzalı rakip gündeme getirmişti. Yanlışlıkla yayınlanan bir video üzerinden ortaya çıkan rakip teknoloji, bugün resmi olarak lanse edildi. Direkt olarak “AMD Noise Suppression” olarak geçen teknoloji, rakibi ile benzer şekilde yapay zekâ kullanarak istenmeyen arka plan gürültülerini etkili şekilde engelliyor. Bu sayede sadece kendi sesiniz kayıt altına alınıyor.

AMD’nin Radeon ekran kartları özelinde Adrenalin yazılımına entegre olarak gelecek (22.7.1 sürümü ile) ve bu sayede hemen her yerde kullanılabilecek Noise Suppression, çalışma için Ryzen 5000 serisi bir işlemciye ya da Radeon RX 6000 serisi bir ekran kartına ihtiyaç duyuyor. Yeni nesil donanımların hepsinde desteklenecek teknoloji, yakında RTX Voice karşısına detaylı karşılaştırmalar ve testler ile çıkarılacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Biliyorsunuz Nvidia’nın ekran kartlarında özel bir DLSS teknolojisi de yer alıyor. Bu teknoloji temelde düşük çözünürlüğü yapay zekâ ile yükselterek inanılmaz bir performans artışı getiriyor. Bunun bir benzeri uzun süredir AMD tarafında da yer alıyor. AMD, Nvidia’nın RTX Voice ve DLSS gibi çalışmalarını geç de olsa taklit ediyor, bu ikili rekabetin faydası ise daha önce de söylediğimiz gibi kullanıcılara oluyor.

AMD ve RTX Voice rakibi yanında bu da ilginizi çekebilir: Triumph TE-1 elektrikli motosiklet modeli