reklamı kapat

POPÜLER

AMD RTX Voice LOG Tasarım

AMD tarafından yakında bir “RTX Voice” rakibi geliyor

Ekran kartı devi Nvidia’nın dikkat çeken RTX Voice teknolojisine bir rakibin AMD tarafından da geliştirildiği ortaya çıktı.

İlk aşamada sadece Nvidia’nın RTX serisi ekran kartlarına özel olan RTX Voice teknolojisi, daha sonra GTX serisi ekran kartları için de gelmişti. Bu inanılmaz teknoloji, mikrofonların yanınızda bir süpürge dahi çalışsa sadece sesinizi kaydetmesine olanak tanıyor. Yapay zekâ temelli çalışan gelişmiş teknoloji, istenmeyen arka plan seslerini gerçekten akıl almaz şekilde ortadan kaldırabiliyor. Direkt olarak buradan elde edilebilen RTX Voice teknolojisini bugün gündeme getiren ise yukarıda da dediğimiz gibi AMD imzalı rakibi oldu. Yanlışlıkla yayınlandığı aktarılan bir video üzerinden ortaya çıkan teknoloji, “Noise Suppression” olarak geçiyor ve benzer şekilde yapay zekâ kullanarak istenmeyen arka plan gürültülerini engelliyor. Bu sayede sadece kendi sesiniz kayıt altına alınıyor.

AMD’nin Radeon ekran kartları özelinde Adrenalin yazılımına entegre olarak gelecek ve bu sayede hemen her yerde kullanılabilecek Noise Suppression, elbette henüz tam olarak nasıl bir performans sunuyor bilinmiyor. Ancak AMD’nin bu konuda Nvidia’nın aşırı oranda gerisinde kalması pek beklenmiyor. Sistemin RTX Voice’u hatırı sayılır oranda geçmesi ise büyük bir sürpriz olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Biliyorsunuz Nvidia’nın ekran kartlarında özel bir DLSS teknolojisi de yer alıyor. Bu teknoloji temelde düşük çözünürlüğü yapay zekâ ile yükselterek inanılmaz bir performans artışı getiriyor. Bunun bir benzeri uzun süredir AMD tarafında da yer alıyor. AMD, Nvidia’nın RTX Voice ve DLSS gibi çalışmalarını geç de olsa taklit ediyor, bu ikili rekabetin faydası ise kullanıcılara oluyor.

AMD ve RTX Voice rakibi yanında bu da ilginizi çekebilir: Triumph TE-1 elektrikli motosiklet modeli