reklamı kapat

POPÜLER

Amerikalı savaş fotoğrafçısı kendi ölüm anını kaydetti

Amerikan ordusunda görevli savaş fotoğrafçısı Hilda Clayton, 2013 yılında atış talimi sırasında yaşanan kazada hayatını kaybetmiş, ölmeden önceki anı ise fotoğraflamayı başarmıştı. Amerikan ordusu Clayton’ın çektiği son kareyi yayınladı.

2 Temmuz 2013’de Afganistan’ın doğusunda yer alan Qaraghahi bölgesinde Afgan askerlerin talimi sırasında bir kaza gerçekleşmiş ve o sırada orada görevli olan savaş fotoğrafçısı Hilda Clayton da bu kaza sonucu hayatını kaybetmişti. Havan topuyla yapılan talim sırasında patlama gerçekleşmesi sonucu Clayton’la beraber dört Afgan askeri de kazadan kurtulamadı. 22 yaşındaki Clayton bölgedeki olayları belgelemekle görevliydi.


Talim sırasında orada bulunan Afgan ordu foto muhabiri de aynı kareyi farklı açıdan çekerken hayatını kaybetti. Fotoğrafın köşesinde talim anını kaydeden Hilda Clayton’ın kamerası görülüyor.

Atış sırasında Clayton’la beraber orada bulunan Afgan ordusu fotoğrafçısı da aynı anı farklı açıdan kaydetmeyi başardı. Clayton’la aynı kaderi paylaşan fotoğrafçının karesinin köşesinde Clayton’ın makinesi de görülüyor.

Clayton Afganistan’da hayatını kaybeden ilk savaş dokümantasyon ve istihsal uzmanıydı. Fotoğraf yayınlanmadan önce Clayton’ın ailesinden de özel izin alındı. Fotoğraflar orduya bağlı olan Military Review dergisinde kullanıldı.