reklamı kapat

POPÜLER

Amerikan başkanlık seçimleri mücadelesi Facebook’a geliyor

Amerika’da yaklaşan başkanlık seçimleri dünya genelinde büyük bir ilgi görmeye devam ediyor. Sonucu büyük merak uyandıran bu süreç artık Facebook üzerinden canlı olarak takip edilebilecek.

Sosyal medyanın giderek yaygınlaşmasıyla birlikte televizyon yayıncılığı da değişime uğruyor. İzleyiciler artık dünya genelinde yaşanan tüm gelişmelere anlık olarak ulaşabilmek istiyor. Sosyal medya ve internet siteleri kullanıcılara bu konuda büyük kolaylık sağlıyor. Bu durum da dizi, film ve haberlerin televizyondan izlenme oranını büyük oranda etkiliyor.

İnternet yayıncılığının giderek güç kazanmasıyla birlikte büyük medya kuruluşları bu alanda önemli adımlar atıyor. Yaklaşık iki sene önce ABC bu alanda büyük bir karar almış ve Facebook üzerinden haber yayınlamaya başlamıştı. Facecast ismi verilen bu çalışma ile haberler kısa videolar halinde Facebook üzerinden paylaşılıyordu. Amerika’da ulusal yayın yapan ABC kanalı sosyal medya üzerinden yayıncılığı bir sonraki aşamaya taşıyor.

ABC, Facebook ile kurdukları ortaklık sayesinde bu sene gerçekleşecek Amerikan başkanlık seçimleri yayınlarını internete taşıyacak. Amerikan sisteminde başkanlık için aday olan isimler farklı şehirlerde gerçekleşen canlı yayınlarda tartışmak üzere bir araya geliyor. Bu yayınlar vatandaşların oy verecekleri isme karar vermelerine yardımcı oluyor. Şimdi Hillary Clinton ve Donald Trump’ın mücadelesi Facebook üzerinden canlı olarak yayınlanacak.

2016’daki başkanlık seçimleri münazaraları 26 Eylül’de New York’ta başlayacak. Adayların tartışmalarının yanı sıra münazaraların yaşanacağı şehirlerden canlı yayınlar, sıra sunucuların yorumları ve ülke genelindeki durum da Facebook üzerinden paylaşılacak.

 

YORUMLAR