reklamı kapat

POPÜLER

Snapchat kullanıcıları yanlış yönlendiren içeriklere savaş açtı

İnternet dünyasının asparagas haberler ve okuyucuları yanlış yönlendiren içeriklere karşı verdiği mücadele güç kazanarak devam ediyor. Son olarak özellikle gençlerin büyük ilgi gösterdiği Snapchat bu konudaki duruşunu net bir şekilde belli etti.

Sahte haberler özellikle Amerika‘daki başkanlık seçimleri sürecinde gündeme geldi ve o zamandan beri de sosyal medya platformlarının öncelikleri arasına girmeyi başardı. Bunun haricinde Türkçe’ye “tık tuzağı” olarak çevrilen “click bait” de giderek daha fazla tepki görmeye başlıyor. Hepimizin aşina olduğu bu durum içeriklerin merak uyandıracak ve farklı algılanabilecek şekilde başlıklandırılmasından kaynaklanıyor. Bu sayede birçok mecra normalden fazla etkileşim kazanmayı başarıyor.

Şimdi Snapchat, Keşfet bölümünde yer alan içeriklere click bait yasağı getiriyor. Şirket tarafından hazırlanan yeni kurallarla birlikte Snapchat bünyesinde içerik paylaşımı yapan maceraların kullanıcıları yanlış yönlendirmesinin önüne geçiliyor. Yapılan değişikliklere göre içerik sağlayıcıları editoryal değeri olmayan başlık veya fotoğraf kullanamayacak. Asparagas haber üretemeyecek veya bunların bağlantılarını haberlerinde paylaşamayacak. Snapchat bu kurallar çerçevesinde daha güvenli ve bilgilendirici bir platforma dönüşmenin ilk adımını atmış oluyor.

Bunun yanında Keşfet bölümünde yaş sınırlandırması dönemi başlıyor. Kullanıcıların hesaplarını oluştururken girdikleri doğum yılı bilgisi artık daha önemli hale geliyor. Snapchat, Keşfet bölümündeki içerikleri kullanıcıların yaşların baz alarak gösterecek. Belli yaşın altında kalan kullanıcılar kendileri için zararlı olabilecek içeriklerden uzak tutulmuş olacak. Tabii bu engelin önüne sahte doğum tarihi kullanarak geçmek hala mümkün. Bu durumun önüne nasıl geçileceği ise henüz bilinmiyor.