reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Facebook sahte haberlerle mücadelesini yeni bir alana taşıyor

Son zamanlarda asparagas haberler sebebiyle sıkıntılı günler yaşayan Facebook bu sorunu çözmek için yeni bir adım atıyor. Gündem bölümünü yenilemeye hazırlanan mecra sahte haberlerin öne çıkmasını engellemeye çalışacak.

Advertisement

Sosyal medyada hızla yayılan asparagas haberler özellikle Amerikan başkanlık seçimlerinde gündeme geldi. Bu içeriklerin seçimin gidişatına yön verdiği iddia edildi. Avrupa’dan da Almanya bu endişeyi paylaşıyordu. Facebook bunun için önce sahte haber filtresini devreye soktu. Bu sayede şüpheli görünen içerikler rapor edilebilir hale geldi ancak bu demek değil ki asılsız haberler Facebook’ta karşımıza çıkmayacak. Bunun farkında olan sosyal medya devi de bir başka önlemi uygulamaya başlıyor.

Facebook çatısı altında yer alan Gündem bölümü (trending feed) yakın zamanda yenilenerek karşımıza çıkacak. Bu yenilikler kapsamında gündemde yer alan konuların altında yayıncıların konuya dair attığı başlıklar görülebilecek. Sistem haberlerin doğruluğunu kanıtlamak için bütün yayıncı kaynakları baz alacak ve bu konuda kimlerin hangi haberleri yaptığına bakacak. Sonucun güvenilirliği kanıtlaması halinde konu başlık gündeme düşebilecek. Son olarak da gündemdeki konu başlıkları bölgelere özel olacak. Bu sayede aynı bölgede yaşayanlar aynı gündem maddelerini görecek.

Bu yeniliklerin önümüzdeki haftalarda Amerika’da kullanıma açılması bekleniyor. Gündemdeki değişimlerin diğer ülkelere ne zaman geleceği ise henüz bilinmiyor.