reklamı kapat

POPÜLER

AMG avcısı Jaguar XE SV Project 8 hız festivalinde büyüledi [Video]

Marka tarihi için önemli bir kilometre taşı olan Project 8 ilk gösterisini Goodwood’da gerçekleştirdi.

Jaguar tarihinin en seri ve güçlü yol otomobili olarak nitelendirilen XE SV Project 8 sınırlı sayıdaki üretim rakamıyla markanın özel performans departmanı SVO (Special Vehicle Operations) tarafından hayata geçirildi. İlk detaylarıyla geçtiğimiz günlerde kendisini gösteren araç marifetlerini yakın zamanda tanıtımı gerçekleştirilen diğer otomobillerde olduğu gibi Goodwood Hız Festivali‘nde gösterdi. Standart XE’nin üzerindeki hayati parçaların karbon fiber yapıda olanlarla yer değiştirmesi sonucu elde edilen ağırlık kazanımıyla Jaguar tarihinde kendisine böyle bir yer açmayı başaran aracın teknik değerlerine baktığımızda, kendisini göstermesi gereken ilk ve en doğru yerlerden birisinin Goodwood olacağını kolaylıkla görebiliyoruz.


Tamponlar ve kaput olmak üzere ağırlığa büyük değişim sağlayan bölümleri tamamen karbon fiberden olan XE SV Project 8’in aerodinamik açıdan daha iyi hale getirilmesi adına ayarlanabilir ön lip, difüzör ve yine ayarlanabilir yapıda arka kanat kusursuz bir ahenk içerisinde görev yapıyor. Üzerinde 20 inçlik alüminyum jantlarla birlikte gelen aracı erişebildiği saatte 321 kilometrelik hızlarda güvenli bir şekilde durdurabilmek içinse karbon seramik frenlerden yardım alınıyor. Kokpitinde bizleri Alcantara kaplı bir direksiyon ile karşılayan aracı, sunulan Track Pack (Pist paketi) ile roll cage ve karbon fiber yarış koltuklarıyla almak mümkün.


Tüm detaylarıyla tamamen performans için yaratıldığını gördüğümüz XE SV Project 8’in kaputunun altında süperşarj destekli 5.0 litrelik V8 motor kullanıldığını görüyoruz. 600 PS güç üreten bu motor ve sekiz ileri otomatik şanzımanla 0’dan 100’e 3,3 saniyede çıkarak bu değerleriyle bizlere sınırlarıyla ilgili çok net bir mesaj veriyor. Toplamda sadece 300 adet üretileceği açıklanan; Kanada, Fransa, Almanya, Japonya, Suudi Arabistan ve Amerika gibi pazarlara sunulacak olan canavara sahip olmak isteyenlerin yaklaşık 150.000 sterlin‘lik başlangıç fiyatını gözden çıkarması gerekiyor.

VİDEO #1

VİDEO #2

VİDEO #3