reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Jaguar XE SV Project 8’in, Nürburgring rekorunu Alfa Romeo Giulia’nın elinden alışına tanık olun [Video]

Bir süredir sınıfında Alfa’nın elinde bulunan rekor Jaguar XE SV Project 8’in başarılı denemesiyle İtalya’dan İngiltere’ye geçiş yapıyor.

Advertisement

Hemen her sınıfta donanım ve tasarımsal olarak kullanıcıların ilgisini çekmeye çalışan markaların yarışları, pist noktasında çok keyifli noktalarda devam ediyor. Yeşil Cehennem odaklı olarak süre gelen bu hız rekoru savaşlarında dört kapılı sedan sınıfı yakın geçmişte yeni bir krala sahip olmuştu. Ferrari mühendisliğiyle geliştirilmiş Giulia Quadrifoglio ile sınıf liderliğini eline geçiren Alfa, artık devir teslim törenini yapmak zorunda. Nürburgring’de sınıfının zirvesindeyse çıkış noktası itibarıyla markasının tarihinde en güçlü otomobillerden birisi olarak doğan XE SV Project 8 var.

Jaguar’ın özlenen hamleleri

Jaguar’ın geçtiğimiz temmuz ayında Goodwood Hız Festivali‘nde gösterimini yaptığı XE SV Project 8, ilk anından itibaren bu rekora ortak olacağının sinyallerini vermişti. Kaputunun altında süperşarj destekli 5.0 litrelik V8 motor kullanılılan aracın güç değeri 600 PS olarak kağıt üstüne yansıyor. 0’dan 100’e hızlanmasını 3,3 saniyede tamamlayabildiğini bildiğimiz modelin erişebildiği maksimum sürat değeriyse 321 km/s. Ufak çaplı özelliklerini anımsadıktan sonra artık Yeşil Cehenneme inmek için ve rekora ortak olmak için hazırlandığımız Jaguar XE SV Project 8’in elde ettiği rekor süreyse 7 dakika 21 saniye ve 23 salise olarak kronometreye yansıyor. Sözü fazla uzatmadan XE SV Project 8’in yer yer 290 km/s hıza çıktığı rekoruyla sizleri baş başa bırakalım. Bir dahaki sefere Alfa, bir dahaki sefere…

VİDEO