reklamı kapat

POPÜLER

Jaguar XE SV Project 8 Touring

En hızlısı için “uysal” değişimler; Jaguar XE SV Project 8 Touring

Geçtiğimiz süreçte ortalığı karıştıran ilk versiyona kardeş gelen Jaguar XE SV Project 8 Touring, sokaklar için nispeten daha uygun karaktere sahip.

Otomobil tutkunlarının vücutlarındaki serotonin hormonunu hareket geçirmek, her modele nasip olan bir şey değil. Jaguar XE SV Project 8 ise, buna 2017 Temmuz’unda gerçekleştirilen gösterisiyle nail oldu. Marka tarihinin en hızlı ve en güçlü yol otomobili olarak sınırlı adetlerle üretilen proje, kısa süre içesinde Nürburgring‘e de imzasını atmaktan geri kalmadı. Aradan geçen 2 yıllık zamanın ardından elleri tekrar karşınan SVO departmanı, bu otomobile getirdikleri ufak dokunuşlarla yeni bir şeyi garajdan çıkarttı. “Jaguar XE SV Project 8 Touring” olarak lanse edilen otomobil, standart versiyona oranla sokaklara daha uysal bir karakter getirme iddiasında. Performans içinse aynı sözü vermek biraz zor olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Jaguar XE SV Project 8 Touring ve fark yaratanları

Otomobilin tasarım anlamındaki karakteristik farkları aslında ilk versiyonu anımsayanlar için kolaylıkla ayırt edilebilir. Burada devasa bir arka kanat yerine karbon fiber bir çıta karşımıza çıkıyor. Ek olarak çıradan arka kapıya uzanan süreçteki gövde çizgisinin de hissedilir karakteristik değişimlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Motor bölümünde ise herhangi bir değişikliğe gidilmediğini görüyoruz. Buradaki 5.0 litrelik V8 makine 600 PS güç üretmeye devam ediyor. Otomobilin 0’dan 100’e hızlanması 3,3 saniye sürerken maksimum sürat elektronik olarak 300 km/s‘e sabitlenmiş durumda. Bu da ilk versiyona oranla 20 km/s’lik bir düşüş demek. 8 ileri otomatik şanzıman ve dört tekerlekten çekişli altyapı kombinasyonunu beraberinde getiren Touring; turuncu, mavi, yeşil ve grinin özel tonajlı renk seçenekleriyle satın alınabilecek. Aracın toplam üretim adediyse sadece 15 olacak.

İlgili video

Jaguar XE SV Project 8