reklamı kapat

POPÜLER

Analog fotoğrafçılık tutkunlarına Lomography’den yeni alternatif

18 Nisan 2017

Analog fotoğraf tutkunlarına müjde; Lomography analog fotoğrafçılığı daha da kolay hale getirmek için Kolay Kullanımlı Film Kamerası‘nı (Simple Use Film Camera) duyurdu.

Analog fotoğrafçılığın keyfi bir başka. Özellikle de iflah olmaz bir hipstersanız analog fotoğrafçılık zaten hayatınızdan hiç çıkmamış demektir. Ancak işler her zaman çok da zorlayıcı olmak zorunda değil. Lomography Kolay Kullanımlı Film Kamerası, içinde takılı filmiyle beraber çekime hazır halde geliyor. Kompakt boyutlarıyla rahatlıkla taşınabilen kameranın rengarenk renk seçenekleri ise içinde yer alan filmi işaret ediyor. Üç farklı film seçeneğine sahip olan Kolay Kullanımlı Film Kamerası, Renk Negatif film, Siyah Beyaz film ve Lomography’ye özgü renk kaydırıcı film olan LomoChrome Purple alternatiflerine sahip.

LomoChrome Purple’ı ve Renk Negatif’i üç farklı Renkli Flaş Filtresi ile daha da renklendirmek mümkün. Her ne kadar cihaz tek kullanımlık olarak tasarlanmış olsa da eğer riski göze alırsanız Kolay Kullanımlı Film Kamerası’nı yeniden kullanabilirsiniz. Ancak Lomography bu konuda kullanıcıları biraz dikkatli olma konusunda uyarıyor. Analog kullananların da hatırlayacağı üzere dikkatsiz bir kullanımda filmleri yakmak işten bile değil.

Teknik özelliklere de kısaca değinmek gerekirse, cihazın film formatı 35 mm. Enstantane hızı 1/120 saniye olan fotoğraf makinesinin diyafram açıklığı ise f/9. Dahili flaşın da yer aldığı Kolay Kullanımlı Film Kamerası şu an Lomography’nin internet sitesi üzerinden satışta. Renk Negatif ve Siyah Beyaz versiyonu 75 TL, LomoChrome Purple ise 99 TL fiyat etiketine sahip.