reklamı kapat

POPÜLER

Geely’nin yeni MPV modeli sınıfında dengeleri değiştirmeye geliyor

Çin merkezli üreticilerin son yıllardaki durdurulamaz yükselişi, bu yükselişe katkı yapan Geely cephesinde de yeni boyutlara taşınacak gibi gözüküyor.

Şanghay Otomobil Fuarı’nın katılımcılarından bir tanesi olan Çin merkezli üretici Geely, organizasyon kapsamında kullanıcılarla buluşturmaya hazırlandığı MPV segment konseptiyle Amerikan tasarımını uzak doğuyla bir araya getirmeye hazırlanıyor. Volvo ile bir araya gelmesinin ardından son yıllarda ivme kazanan markanın tanıtmaya hazırlandığı modelden ortaya çıkan ilk görseller de bir anda tüm gözlerin markanın üzerine çevrilmesine vesile olabilir. Daha çok aile otomobili olarak nitelendirilen MPV modelleri bu tasarımıyla fazlaca eleştirilmişti. Marka bu algıyı kırma konusunda iddialı görünen modelin ismini de teknik değerlerini de henüz resmi olarak açıklanmadı.


Resmi tanıtım öncesi ortaya çıkan görsele yakından baktığımızda bütünsel olarak gerçekten iddialı bir konseptle karşı karşıya olduğumuzu belirtmemiz gerekiyor. Ön tarafa doğru ok gibi uzayan çizgilerin ızgaranın ortasında buluştuğu tasarımda ön ızgaranın oldukça küçük tutulduğu gözümüze çarpıyor. Gündüz farları tampona entegre olan aracın arka tarafında bizleri Range Rover havası karşılıyor. Oldukça minimalist bir yapıda tercih edilen ışıklandırma grubuyla bu bölümde de tatminkar bir yapıya sahip olan model panoramik cam tavanıyla içeride oldukça ferah bir yaşam alanı vadediyor.

Konseptin iç tasarımıyla ilgili oldukça kısıtlı bir bakış açısına sahibiz. Görselin merkezinde kokpitin dışarısına yatay olarak konumlandırılmış büyük bir multimedya ekran ve yolcuyla sürücüyü net bir şekilde ayıran oldukça kalın bir platform gözümüze çarpıyor. Güç üniteleriyle ilgili henüz bir bilginin paylaşılmadığı konseptin üretime geçmesiyle birlikte bu segment gerçekten iddialı bir modeli kazanacak gibi gözüküyor. Ülkemizde satışa sunulma ihtimalini düşük bulduğumuz modelin detaylarını tanıtımın ardından sizlerle paylaşacağız.