reklamı kapat

POPÜLER

Android 10

Android 10 işletim sistemi için artan can sıkıcı şikayetler

Google’ın Android 10 işletim sistemi, son dönemde kişilerin canını sıkmaya başladı. Dünya genelinde sürüm hakkında önemli şikayetler geliyor.

Google şu sıralar esas olarak detaylarına burada yer verdiğimiz Android 11 üzerinde çalışıyor. Ancak Android 10 için de çalışmalar elbette devam ediyor. İşte bu tarafta yapılan son geliştirmeler, telefonlarda sorun yaşatmaya başlamış durumda. Birçok kullanıcıdan gelen bilgiye göre işletim sistemi son dönemde ciddi donma / takılma sorunları yaşatıyor. Bu sorunun başta sadece Pixel cihazlarda görüldüğü, daha sonra diğer telefonlarda da görülmeye başlandığı aktarılıyor. Telefonları çoğu zaman tamamen kullanılmaz hale getiren bu problemin arkasında tam olarak ne yer alıyor şimdilik bilinmiyor. Ancak yaşanan durum çok fazla can sıkmaya başlamış durumda. Problemin AOSP 10 ve LineageOS 17.1 gibi Android 10 temelli özel ROM’larda da kendisini gösterdiği gelen bilgiler arasında yer alıyor. Google’dan bu donma sorunları hakkında resmi bir açıklama ve hamle bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu tarafta Android 10 Go Edition da gelmişti

Go Edition, bilmeyenler için Android’in 1,5 GB ve altında RAM’e sahip temel seviye akıllı telefonlara özel en yeni sürümü. Artık hiç olmadığı kadar daha iyi hale gelen sürüm, tasarımdan çok teknik tarafta önemli yenilikler getiriyor. İlk olarak yeni sürüm uygulamaları eskiye oranla yüzde 10 daha hızlı açıyor. Uygulama arası geçişi de gözler görülü oranda hızlandıran sürüm, özellikle güvenlik konusunda çıtayı yükseltiyor. Bu sürümde Adiantum isimli bir şifreleme altyapısı hayatımıza giriyor. Donanımdan bağımsız olan yani yazılım tabanlı görev yapan ve performansı etkilemeden şifreleme yapabilen Adiantum, bu sayede güvenliği hatırı sayılır oranda artırıyor. İşte bu sürümde normal Android 10’a benzer sorunların şimdilik görülmediği aktarılıyor. Problem ana sürümde yer alıyor.

İlgili Video