reklamı kapat

POPÜLER

Firefox Android

Android için Firefox, “eklenti” konusunda kapıları açıyor

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcıları arasında yer alan Firefox için hazırlanan Android uygulaması, “eklenti” konusunda kapıları açıyor.

Android için Firefox çok uzun zamandır eklenti desteğine sahip ancak burada sunulan seçenekler, 2020 yılındaki bir yenileme çalışması sonrasında çok sınırlı hale gelmişti. İşte bu eleştirilen durum en sonunda ortadan kalkıyor, 14 Aralık itibarıyla Mozilla’nın buradaki sayfasında “Android Uyumlu” olarak işaretlenen tüm uzantılar / eklentiler, Firefox’un Android uygulamasıyla da sorunsuz olarak kullanılabilecek. Bu sayede kullanıcıların yüzlerce yeni eklentiye erişim sağlayabileceği açıklanıyor, bu elbette çok güzel görünüyor. Firefox’u bundan önce gündeme getiren ise yeni bir sistemi test etmeye başlaması olmuştu. Firma şu an sadece ABD merkezli olarak sahte ürün incelemelerini tespit eden bir sistemi denemeye aldı. Süreçte bu yılın başlarında satın aldığı Fakespot şirketinin teknolojilerini kullanan geliştirici firma Mozilla, bu sayede incelemelere bir güvenilirlik derecesi atıyor, güvenilmez yorumları kaldırıyor ve en doğru yorumları öne çıkarıyor.

“Review Checker” adı verilen sistem, aldatıcı / sahte / yalan olma ihtimali yüksek olan inceleme yorumlarını tespit etmek amacıyla yazılanları analiz ediyor, ortak kalıpları ve benzerlikleri tespit etmek adına gelişmiş bir yapay zeka ve makine öğrenme altyapısı kullanıyor.

Amazon gibi dev alışveriş platformlardaki sahte yorumlar sürekli olarak eleştiriliyor, bu durumlar yüzünden her yıl milyonlarca tüketici mağdur ediliyor. “Review Checker” sisteminin ileride küresel olarak devreye alınması bekleniyor ancak bu kesinlikle hemen olmayacaktır.

Firefox planları yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition tanıtıldı

İLGİLİ HABERLER