reklamı kapat

POPÜLER

Android 9.0 P

Android P’nin adı ve bazı cihazlara ne zaman geleceği açıklandı

Google, Android işletim sisteminin en yeni versiyonunu nihayet ortaya çıkardı. Android 9.0 P‘nin artık açılımını biliyoruz.

Bir süredir Google’ın yeni Android 9.0 sürümünün adını açıklamasını bekliyorduk. P ismiyle anılan sürümün isim tahminleri ise Pistachio üzerinde yoğunlaşmıştı. Çünkü Huawei Polonya destek ekibi sürümü bu isimle sızdırmıştı. Ancak yeni sürümün isminin Pie olduğu açıklandı. Teknoloji devi tüm Pixel cihazları için Android 9.0 Pie versiyonunu da indirmeye sundu. Android Pie’ın bazı dikkat çekici özellikleri arasında “Dijital Sağlık”, jestlere dayalı bir kontrol ve arayüzde yapay zekaya dayalı iyileştirmeler bulunuyor. Pie ile beraber gelecek bazı özelliklerin ise Pixel cihazlara hemen dağıtılmadığı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bazı özellikler yok

Onlardan biri de Dijital Sağlık özelliği. Akıllı telefon bağımlılığına karşı geliştirilen bu özellik telefonda hangi uygulamaları ne sıklıkla kullandığınızdan “mola” seçeneklerine kadar detaylı bir rapor ve çözüm sunuyor. Söz konusu özelliği kullanmak isteyen Pixel kullanıcıları beta versiyonuyla yetinmek durumda. Özelliğin esas çıkışı ise sonbaharda gerçekleşecek. “Android One ve diğer cihazlara yılın ilerleyen döneminde” notu düşen Google, cihazlar Pie güncellemesi aldıkça özelliği dağıtacak gibi görünüyor. Ancak bu noktada özelliği kullanma zamanınız kullandığınız cihazın üreticisinin Android sürümünü güncelleme hızına bağlı oluyor. Pixel kullanıcıları beta vesiyonuna buradan ulaşabilir.

Eksik özelliklerden biri de uygulama içi bazı özelliklere kısayoldan ulaşabilmeyi sağlıyor. Yapay zeka destekli bu özellikle uygulama adını telefon içinde arattığınızda, uygulamaya girmeden bazı komutları kullanabiliyorsunuz. Bu özelliğin de Dijital Sağlık özelliği gibi sonbaharda çıkması bekleniyor. Sony, Xiaomi, Nokia, Oppo, Vivo ve OnePlus gibi pek çok telefon üreticisi Android P’nin beta programında yer almıştı. Ancak yeni güncellemeyi ilk kim getirecek şimdilik bilinmiyor. Ancak resmi açıklamada Android One ve beta programına katılan markaların sonbahar sonunda güncelleme alması bekleniyor.