reklamı kapat

POPÜLER

Google Haritalar

Google Haritalar’ın “düz Dünya” vedası

Teknoloji devi, popüler Google Haritalar servisine yeni bir güncelleme getirdi. Düz Dünya’yı arama devi de terk ediyor.

Google Haritalar hizmeti hem telefon uygulaması hem de tarayıcıdan sunduğu erişilebilirlikle en popüler navigasyon yöntemleri arasında yer alıyor. Güvenilirliği ve gelişmiş sonuçlarıyla rakiplerinden birkaç adım önde olan bu hizmet ise yeni güncellemesiyle düz Dünya’yı nihayet terk ediyor. En azından tarayıcı cephesinde. Yeni güncellemeyle beraber artık Google Haritalar servisini tarayıcı üzerinden kullandığınız takdirde, haritada uzaklaşıldığında Dünya küre modunda görünüyor. Bu da deneyimi daha gerçekçi kılıyor. Söz konusu güncelleme ise şimdilik ne yazık ki sadece tarayıcı üzerinden erişildiğinde böyle bir arayüz sunuyor. Mobil uygulamasında hala düz Dünya tasarımı kullanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha gerçekçi deneyim

Teknoloji devinin geçmişte bu servis üzerinde haritayı düz alana yayması çeşitli sıkıntılara sebep oluyordu. Her ne kadar düz alanda gösterim daha kolay olsa da ülkelerin ve kıtaların orijinal büyüklüklerinden uzaklaşılıyordu. Twitter üzerinden yapılan duyuruda buna da değinen ekip, en belirgin örneklerden birini vermiş durumda. Düz zeminde Grönland, Afrika kıtasından daha büyük görünüyordu. Gerçeğine uygun bir gösterimde ise esasen Afrika kıtası Grönland’in 14 katı büyüklüğünde.

Güncellenmiş yeni arayüzü buradan deneyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken haritada Dünya’nın tamamını görene kadar uzaklaşmak.