reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone

Yeni nesil iPhone modellerini etkileyebilecek beklenmedik kriz

İşlemci üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. hafta sonu ciddi bir krizle karşı karşıya kaldı. Apple, NVIDIA, Qualcomm ve AMD gibi şirketlerle çalışan firma pek çok fabrikasını kapattı.

Apple’ın yeni nesil iPhone’larının tanıtımı öncesi, firmanın akıllı telefonları için işlemci üreten Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) firmasının sayısız fabrikasında üretim kesildi. Yeni nesil iPhone modeleri için üretimi artıran firmanın bu kritik dönemde yaşadığı krizin sebebi ise sisteme sızan bir virüs. Cuma akşamı durdurulan üretim sürecinin pek çok fabrika için iki günlük bir kesintiye sebep olduğu kaydediliyor. Ancak farklı fabrikalardaki etkinin büyüklüğünün de değişkenlik gösterdiği kaydedilmiş. Bazı fabrikalar kısa süre içinde üretimi başlatırken bazı fabrikalardaki kesintinin uzadığı söyleniyor. TSMC söz konusu virüsün, bir hacker saldırısı sonucu bulaşmadığını da duyurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Üretimde aksama

Bloomberg News‘a yapılan açıklamada firmanın geçmişte de virüs saldırılarına uğradığı ancak ilk kez bir virüsün üretim sürecini etkilediği belirtildi. Üretimdeki kayıp günlerin Tayvanlı firmayı ne derece etkileyeceği şimdilik bilinmiyor. Üretim bandında yaşanan sıkıntı pek çok firmayı da etkileyebilir. Nitekim pek çok firma yeni modellerini tanıtmaya hazırlanıyor. Üretimde yaşanan sıkıntıdan en çok etkilenebilecek isimlerden biri ise şüphesiz Apple. A12 çiplerini üreten Tayvanlı şirketin yaşadığı kayıp zamanın yeni iPhone modellerini ne boyutta etkileyeceği şimdilik net değil.