reklamı kapat

POPÜLER

Android ve iOS arasındaki kıyasıya mücadele rakipleri piyasadan siliyor

Birçok farklı alternatifinin olduğu akıllı telefon pazarındaki kıyasıya mücadelenin galipleri bir bir ortaya çıkıyor. Doğal olarak markaların büyük bir kısmı bu yarıştan zararlı çıkıyor. Bu süreçte karşımıza yine aşina olduğumuz bir manzara çıkıyor. Gartner tarafından açıklanan son verilere göre son çeyrekte satılan akıllı telefonlardan yüzde 99.6‘sı Android veya iOS işletim sistemine sahip. Diğer iletim sistemlerinin sektördeki payı yüzde 0.4‘ün de altına düştü.

Bahsi geçen veriler 2016‘nın son çeyreğini baz alıyor. Bu dönemde 432 milyon telefonun satıldığı söyleniyor. Bunlardan 352 milyonu Android işletim sistemine sahipti. Bu da Android cihazların akıllı telefon pazarının yüzde 81.7‘sine hükmettiği anlamına geliyor. Onu 77 milyon satış rakamıyla iOS izliyor. Apple da işletim sistemi noktasında yüzde 17.9 pazar payına sahip. Geriye sadece yüzde 0.4’lük bir dilim kalıyor. Bunun yüzde 0.3’ünü Windows Phone alırken, 200,000 cihaz satan BlackBerry de 0.01 gibi oldukça ufak bir pay ile yetinmek zorunda kalıyor.

Kullanıcılar olarak zaten yarışın Android ile iOS arasında yaşandığının farkındayız. Fakat bu mücadele kızıştıkça kaybeden rakipler oluyor. Geçtiğimiz sene bu iki işletim sistemi pazarın yüzde 96.8’ini ele geçirmişti. Bir senede bu oran yüzde 99.6’ya çıktı. Bu da kullanıcıların giderek diğer işletim sistemlerinden uzaklaştığı anlamına geliyor. İşletim sistemlerinin geçtiğimiz yıllardaki pazar payına aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.