reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Android’li ve NFC’li akıllı kol saati: Geak Watch

Apple, Samsung, Microsoft ve Google‘ın akıllı kol saati hazırlığı içinde olduğu uzunca süredir herkesin dilinde. Bu firmaların akıllı kol saatlerini tüketicilerin beğenisine sunup sunmayacağı ise şu an için belirsizliğini korumakta. Bu belirsizlikten faydalanan diğer üreticiler de akıllı kol saatlerini ardı ardına pazara  sunuyor. Fon toplama platformu Kickstarter üzerinden kullanıcıların karşısına çıkan Pebble, i’m Watch ve Cookoo gibi saatler bunlardan sadece bir kaçı.

Advertisement

Çinli GEAK firması tarafından geliştirilen GEAK isimli kol saati ise akıllı kol saati ailesinin en yeni üyesi. Android 4.1 işletim sistemini bünyesinde barındıran kol saati, gücünü 1 GHz hızında çalışan MIPS tabanlı JZ4774 işlemciden, 512 MB RAM’den ve 500 mAh kapasiteli pilden alıyor. 240×240 piksel çözünürlüklü 1,55 inç dokunmatik OGS ekranın yer aldığı kol saatinde 4 GB depolama alanı, Wi-Fi, Bluetooth 4.0, yakın saha iletişimi (NFC), GPS ve  FM radyo bulunuyor. IPX3 sertifikası sayesinde suya da dayanıklı olan 8 mm kalınlığındaki  kol saatinde ses dikte özelliği, kan basıncı, vücut ısısı, adım ve ruh hali bilgiler de kullanıcılara sunuluyor. Şu anda Çin’de ön siparişe açılan kol saati, 3 Temmuz’da Çin’de 1999 Çin yuanından (330 dolardan) satışa sunulacak.
GEAK Ring
GEAK firması akıllı kol saati haricinde yakın saha iletişimi (NFC) destekli yüzüğünü de tanıttı. GEAK Ring isimli yüzük NFC bağlantı desteği sayesinde Android’li GEAK akıllı telefonlara bağlanarak akıllı telefona dokunduğunuzda (yüzüğün takılı olduğu elinizle) ekran kilidini açabilmenize imkan tanıyor. Yüzük aynı zamanda cihazı tuttuğunuz süre boyunca cihazın ekranını açık kalmasını sağlıyor. Kartvizit bilgilerini de depolayacağınız yüzük 8 Ağustos’ta Çin’de 30 dolardan piyasaya sürülecek.