reklamı kapat

POPÜLER

App Store’da abonelik dönemi başladı

App Store’da 3. parti uygulamalar için abonelik sisteminin geleceği uzun bir süre önce açıklanmıştı. Bu özellik ile haftalık, aylık veya yıllık abonelikler uygulama geliştiricileri tarafından kullanılabiliyordu. Geliştiricilerin merakla beklediği özellik kullanıma sunuldu. 

Söz konusu sistemle birlikte üyelik gerektiren uygulamalar için kullanıcılar kolayca abonelik başlatabiliyor ve ayrıca deneme süresi boyunca uygulamayı ücretsiz olarak kullanabiliyor. Deneme süresi, uygulamanın sunduğu abonelik türünden daha uzun süre olamıyor. Örneğin aylık üyeliği bulunan bir uygulamada deneme süresi de en fazla bir ay kadar sunulabiliyor. İlk yıl boyunca abonelik gelirlerinin yüzde 70’i uygulama geliştiriciye giderken yüzde 30’luk kısmı ise Apple‘a kalıyor. İkinci yıla geçildiğinde uygulama geliştirici yüzde 85 pay almaya başlıyor ve Apple ise gelirden yüzde 15’lik bir kesinti yapıyor.

Eğer aboneliği başlatan kişi 60 gün içerisinde iptal ettirir ve yeniden başlatırsa, abonelik süreci kalan gün sayısından devam ediyor. Bu arada deneme sürecinin sonuna gelene kadar aboneden ücret alınmaya başlanmadığını da belirtelim. Eğer geliştiriciyseniz artık abonelik sistemi bulunan bir uygulamayla App Store’un kapısını çalabilirsiniz. iOS cihaz kullanıcısıysanız yakın zamanda aboneliklerin yer aldığı uygulamalarla daha sık karşılaşabilirsiniz.

YORUMLAR