reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch SE akıllı saat

Apple, akıllı saat pazarının son çeyrek lideri oldu; işte detaylar

Apple, akıllı saat pazarının son çeyrek lideri oldu. 2020’nin dördüncü çeyrek sonuçlarında Apple’ın rakiplerini ciddi şekilde geride bıraktığı görülüyor.

Apple, Counterpoint Research araştırmasına göre 2020 dördüncü çeyrekte 12,9 milyon akıllı saat (Watch SE ve Watch Series 6) sevk etti ve yüzde 40’lık pazar payıyla çeyrek lideri oldu. 2019’un dördüncü çeyreğini yüzde 34’lik pazar payı ile kapatan firmayı, 2020’nin son döneminde yüzde 10’luk pazar payı ile Samsung, yüzde 8’lik pazar payı ile Huawei ve yüzde 7’lik pazar payı ile FitBit takip etti. iPhone kullanıcıların çok fazla talep gösterdiği Apple’ın akıllı saatleri, özellikle yurt dışında uygun fiyatlı Watch SE modeliyle ciddi şekilde öne çıkıyor. En iyi yeni üst seviye model Watch Series 6 ise birçok kişinin dikkatini çekmiyor. Çünkü model Watch Series 5’e oranla büyük yenilikler getirmiyor. Watch Series 5 sahipleri genel olarak Watch Series 6 tercih etmiyor, Watch Series 7 bekliyor.

Apple Watch Series 7 için önemli bir özellik gündemdeydi

Hatırlarsınız geçtiğimiz aylarda Watch Series 7 kan şekerini ölçebilecek dedikodusu çok ses getirmişti. Ancak daha sonra bunun gerçek olmayacağı ortaya çıkmıştı. Sağlam bir kaynak Apple’ın bu konuda çalıştığını ancak çıkışın 2021 Apple Watch modeli ile yapılmayacağını aktardı. Burada ilk adımı atacak firma ise Samsung olacak gibi görünüyor. Çünkü Samsung Galaxy Watch 3 akıllı saat modelinin de (Adı farklı olabilir) kan şekerini ölçebileceği iddia ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha önce iki şirketin de farklı yöntemler üzerinde çalıştığı, Samsung’un burada “Raman spectroscopy” isimli bir teknik kullanacağı aktarılmıştı. Bu özelliğin daha önce de belirttiğimiz gibi saatlere eklendikten hemen sonra kullanılmayacağını da belirtmek gerekiyor. Özelliğin aktif edilmesi için her ülkede izinlerin alınması lazım. Çünkü kan şekerine bağlı olarak insülin yapılıyor ve burada ölüm olmaması için yüzde 100’e yakın doğruluk gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Çok ses getiren portatif yazıcı